Jeśli planujesz budowę domu energooszczędnego w standardzie NF40, dla którego roczne energetyczne zużycie wynosi 70 kWh(m2/rok), powinieneś zainwestować w różne proekologiczne systemy. Mowa nie tylko o kompensatorach mocy biernej, kolektorach słonecznych, czy o wentylacji z rekuperatorami odzysku ciepła. Ważne są również świetnie działające systemy grzewcze, ze źródłem zasilania w formie pomp! Jednymi z najbardziej ciekawych pod kątem eksploatacji, są zaś te powietrzne…

Rodzaje pomp ciepła na rynku

Pompy ciepła, które są urządzeniami zarówno do systemów centralnego ogrzewania, jak i ciepłej wody użytkowej, są wykonywane dzisiaj w różnych konstrukcjach, zarówno jeśli chodzi o ich funkcje, moc, energooszczędność, zakres pracy, czy dodatkowe udogodnienia. Wielu inwestorów zwraca również uwagę na sposób przyłączenia, środowisko pracy oraz kompaktowość. Obecnie zatem możemy wyróżnić pompy ciepła gruntowe, wodne, rewersyjne, pompy c.w.u., oraz wspomniane proekologiczne pompy powietrzne. Dlaczego jednak technologia pomp staje się tak popularna? Przede wszystkim ma to związek z odnawialnością energetyczną. Przy sprzyjających warunkach praca pompy może być oparta zaledwie w 30% na zasilaniu energią nieodnawialną. Reszta może pochodzić z gruntu, wody, czy też powietrza… Efekt? Najwyższy poziom ochrony środowiska naturalnego, oraz swoich pieniędzy! Wykorzystywanie pomp to olbrzymia oszczędność, przy bardzo szybkim zwrocie inwestycji.

Warto wiedzieć! Tysiące Polaków, decydujący się na zastosowanie różnych technologii proekologicznych, może starać się o bezzwrotne dofinansowanie lub o preferencyjne pożyczki o niemalże zerowym oprocentowaniu, z funduszu programu „Czyste Powietrze”!

Kilka faktów o powietrznych pompach ciepła

Dzisiejsze pompy ciepła konstruowane są w taki sposób, aby spełniać rolę ogrzewania domu, podgrzewacza wody użytkowej, a także aby działać, jako klimatyzacja. Jej budowa opiera się zaś o  jednostkę przypominającą  agregat klimatyzacyjny zewnętrzny. Producenci zwracają jednak uwagę na design tak, aby konstrukcje nie szpeciły domów oraz ogrodów – liczą się opływowe kształty oraz kompaktowa obudowa. Jeśli chodzi zaś o funkcjonalność pompy powietrznej, należy wiedzieć, że jest ona jak najbardziej wydajna w klimacie umiarkowanym. Pracując sprawnie zarówno w trakcie upałów, jak i mrozów. Oczywiście przy spadku temperatury do wskaźnika grubo poniżej -10 stopni Celsjusza, wydajność energetyczna pompy spada. Mowa jednak nie o samym zapewnianiu ciepła, ale o poziomie energooszczędności (wtedy w ruch wchodzi dodatkowa specjalna grzałka). Tym jednak nie należy się przejmować… Polskie zimy najczęściej oscylują w granicach -5 – 8 stopni!

Jeśli chodzi o samo działanie pompy, oparte jest ono na dobrze znanym mechanizmie. Według tego mechanizmu pracują m.in. lodówki, w których wykorzystano czynnik chłodniczy. Podstawowa zasada działania pompy ciepła polega zatem na tym, aby odebrać energię cieplną o niskim/średnim poziomie temperatury i poprzez doprowadzenie energii mechanicznej doprowadzić ją do poziomu wysokiej temperatury użytkowej.

Zapoznaj się z nowoczesnymi pompami powietrznymi

Jeśli planujesz modernizację domu, lub jego budowę, polecamy Ci zapoznać się z katalogami produktowymi firmy GLEN DIPLEX, która zapewnia między innymi nowoczesne powietrzne pompy ciepła. To właśnie na dedykowanej stronie www, znajdziesz odpowiednie informacje, specyfikacje, oraz galerie zdjęć. Szczególnie zaś zapoznaj się z urządzeniem LA TU-2/LA S-TU