Drewniane elementy ogrodowej architektury mogą służyć właścicielom przez bardzo długi okres czasu. Żeby tak się stało, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Wszystkie tego rodzaju elementy wymagają odpowiedniej konserwacji i renowacji. Gdy nadchodzi wiosna wszyscy właściciele mebli ogrodowych, huśtawek, domków dla dzieci czy ogrodzeń ruszają z akcją ich odnawiania. Jak przygotować drewno do malowania i renowacji? Jakich preparatów użyć?

Przygotowanie elementów do malowania

Trwałość preparatu zależy przede wszystkim od zapewnienia mu dobrej przyczepności do danej powierzchni.  Powinien być on nanoszony wyłącznie na oczyszczone, odpylone i suche podłoże. Należy pamiętać o tym, że w miejscach w których będą się znajdować zabrudzenia, bardzo szybko pojawią się pęknięcia i odspojenia. Do dokładnego oczyszczenia malowanej powierzchni możemy użyć szczotki drucianej lub papieru ściernego. Kolejno usuwamy  pył oraz ewentualne tłuste zabrudzenia. Jest to bardzo ważna czynność, której nie należy pomijać. Zaniedbania na tym etapie bardzo szybko będą skutkować odpadaniem farby i innych preparatów.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu preparatu?

LanEko od wielu lat zajmuje się dystrybucją oraz sprzedażą wielu rodzajów produktów przeznaczonych do malowania i konserwacji drewnianych elementów. Meble czy ogrodzenia znajdujące się na zewnątrz narażone są na szerokie spektrum naturalnych zagrożeń - opady deszczu, śniegu, wilgoć, zmienne temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Wybór odpowiedniego produktu, powinniśmy zacząć więc od porównania parametrów poszczególnych wyrobów oraz ich właściwości. Należy zastanowić się, czy priorytetem będzie dla nas zabezpieczenie drewna przed negatywnymi warunkami atmosferycznymi, czy może bardziej zależy nam na walce z korozją biologiczną.

Farby do drewna, lakiery, oraz lakierobejce - co wybrać?

To, na jaki preparat się zdecydujemy zależy również od efektu, jaki chcemy uzyskać. Niekiedy wystarczy tylko delikatne pociągnięcie drewnianego elementu lakierem żeby otrzymać zadowalający efekt. Ten zabieg nie tylko odpowiednio je zabezpieczy, ale również ochroni przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Dostępne na rynku lakiery mogą być bezbarwne lub kolorowe. Farby zaś cechuje całkowite pokrycie charakterystycznych dla drewna słojów. Będzie to więc idealny wybór w przypadku starych mebli, u których ten rysunek zatarł się lub zaczął zanikać. Farby pomogą nam również nadać meblom zupełnie innego charakteru poprzez  postawienie na świeży akcent kolorystyczny. 

Produktem pośrednim między lakierem i farbą będzie lakierobejca. Zadaniem tego rodzaju preparatu będzie podkreślanie naturalnego rysunku słojów i intensyfikacja barwy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych odcieni zbliżonych do naturalnej barwy drewna. W ten sposób można z powodzeniem dopasować odpowiedni kolor do naszych potrzeb. Lakierobejcę przed użyciem, zawsze należy rozcieńczyć benzyną lub rozpuszczalnikiem. Produkt ten daje nam gwarancję ładnego połysku i długotrwałej ochrony drewna. Jedynym minusem może być dłuższy czas wysychania i specyficzny zapach.