Systemów ogrodzeniowych dla domów, biurowców czy obiektów publicznych jest wiele. Dzisiaj inwestorzy chętnie stawiają na rozwiązania proekologiczne, niebywale trwałe, a także tanie. Istotne jest również to, by ogrodzenie dobrze pasowało zarówno do stylu architektonicznego danego budynku, jak i do otaczającej go natury. Tu pojawia się propozycja tworzenia ogrodzeń gabionowych – kamiennych i metalowych konstrukcji, które podbiły rynek europejski, a dziś zaczynają królować również w Polsce.

Czym są gabiony?

Gabiony to specjalne metalowe ścianki prefabrykowane, które zwie się koszami, a które tworzy się w wersji siatkowanej. Wykonane są one z poprzecznych i podłużnych drutów, które są ze sobą spawane tak, by osiągnąć zamkniętą i stabilną konstrukcją. Kosze gabionowe posiadają przy tym dolną oraz górną pokrywę, które pomagają zachować odpowiedni kształt. Nie tylko jednak konstrukcja stalowa – bo to właśnie ze stali nierdzewnej tworzy się gabiony – jest ważna.

Kosz wypełnia się różnymi materiałami. Przede wszystkim architekci, projektanci, producenci gabionów i inwestorzy stawiają jednak naturalne skały i większe kamienie, tłuczeń, kruszywa recyklingowe, a także otoczaki białe czy trwale barwione. Gabion może być wypełniony też kostką granitową oraz szklanymi bryłami.

Rodzaje ogrodzeń gabionowych

Ogrodzenia gabionowe mogą być tworzone w różnych stylach. Najlepiej jednak pasują do budynków skandynawskich, awangardowych, rustykalnych, industrialnych, a także nowoczesnych. Systemy grodzeniowe z gabionów mogą być przy tym modelowane w różny sposób. Kosze gabionowe mogą tworzyć wysokie ściany, słupki, mogą mieć kształt niskich murków, a także obrzeży ogrodowych łukowych. Metalowa konstrukcja w niestandardowych rodzajach jest zaokrąglona, a inwestorzy często proszą producentów gabionów o projektowanie i wykonywanie ogrodzeń gabionowych według własnego pomysłu.

Najczęściej jednak ogrodzenia gabionowe stanowią wysokie i nieprzepuszczające światło ściany obrośnięte pnączem. Świetnie sprawdzają się też dla systemów panelowych, łącząc się z metalowymi panelami, blachami perforowanymi ozdobnymi, a także z drewnem. Warto również upiększać gabiony oświetleniem montowanym na górze lub po bokach koszów, lub nawet w ich wnętrzach. Możliwości wykończeniowych jest setki, wystarczy uruchomić wyobraźnię oraz podjąć współpracę z dobrą firmą producencką. Renomę w całym kraju wyrobiła sobie marka WADO, która tworzy wyjątkowe gabiony w zgodzie z naturą.

Zalety ogrodzeń gabionowych

Zalet ogrodzeń gabionowych jest bardzo wiele. Zaliczyć można do nich między innymi:

  • szerokie możliwości projektowe, wykonawcze i wykończeniowe,
  • solidność i trwałość na lata,
  • brak konieczności czyszczenia oraz konserwowania,
  • prostota montażowa,
  • atrakcyjna cena inwestycji,
  • niecodzienny i naturalistyczny wygląd – konstrukcje przyjazne środowisku,
  • możliwość odgrodzenia od ruchliwej ulicy czy sąsiadów,
  • alternatywa dla żywopłotów,
  • odporność na warunki atmosferyczne,
  • możliwość szybkiej zmiany estetyki poprzez zastosowanie nowych elementów wykańczających: oświetlenia, kwiatów, farb,
  • ograniczenie na działce porywów wiatru,
  • możliwość zacienienia wybranych obszarów działki,
  • wyizolowanie terenu przed hałasami i częściowo przed np. spalinami samochodów,
  • możliwość odseparowania działki od brzydkich terenów sąsiadujących.

Nie tylko ogrodzenia gabionowe

Gabiony nie tylko mogą tworzyć piękne i różnorodne ogrodzenia. Świetnie sprawdzają się jako elementy małej architektury ogrodowej. Tworzy się z nich elementy ławek i ław w ogrodzie, murki tarasowe, nowoczesne klomby i fontanny, elementy balustrad schodów oraz przepiękne altany. Mogą one mieć zadaszenie drewniane lub w konstrukcji stalowej, a modne stają się też gabionowe altanki w stylu śródziemnomorskim, które wykończone są od góry baldachimem – koniecznie kosze gabionowe powinny być wtedy wypełnione jasnym kamieniem oraz warto, by metal porośnięty był winoroślami.

Czy to jednak wszystkie pomysły na wykorzystanie gabionu? Najlepsi projektanci oraz producenci konstrukcji gabionowych są w stanie przygotować również inne nieszablonowe elementy. Popularne stają się m.in. elewacje gabionowe, a także gabiony osłonowe na śmietniki.