Podział działki, choć wydaje się być sprawą bardzo prostą, wymaga udziału doświadczonego geodety.  Wiele osób uważa, że linia narysowana na mapie całościowo załatwia sprawę, niestety przepisy prawne i procedury są w tym zakresie o wiele bardziej restrykcyjne. I należy ściśle ich przestrzegać.  O ile jako usługobiorcy nie musimy wykazywać się ich znajomością, o tyle specjalista już tak. O czym jeszcze należy pamiętać?

Pomoc geodety jest niezbędna

Wiele osób myśli, że chęć podziału działki wystarczy zgłosić na piśmie urzędnikowi lub- w przypadku sporu o nieruchomość- udać się do sądu, który dokona stosownego rozstrzygnięcia sprawy. Tymczasem pomoc doświadczonego geodety jest niezbędna. Tylko on posiada specjalistyczną wiedzę i kwalifikacje, które uprawniają go do geodezyjnego podziału nieruchomości na podstawie dokonanych wcześniej pomiarów geodezyjnych. Trzeba pamiętać także o tym, że nie każdy grunt da się podzielić.  Taką możliwość regulują odpowiednie przepisy prawne i nasze najszczersze prośby w stronę geodety niczego nie zmienią. Działkę nie zawsze da się rozparcelować zgodnie z wolą właściciela. Zdarza się, że ma on w głowie swój własny pomysł na dokonanie całej procedury, natomiast specjalista musi kierować się określonymi wytycznymi.  Nie ma  też co liczyć na to, że podział nieruchomości nastąpi z dnia na dzień. Cała procedura jest raczej czasochłonna i związana z pracą kilku urzędów, do których musimy się udać w celu uzyskania potrzebnych dokumentów i pozwoleń. Ma to jednak swoje dobre strony, ponieważ jeszcze przed dokonaniem podziału, właściciel pozna dokładną powierzchnię gruntów, które powstaną w jego wyniku. Dzięki temu planowanie potencjalnej inwestycji jest dużo prostsze i wygodniejsze. Zatrudniając geodetę koniecznie sprawdźmy czy posiada on kwalifikacje do geodezyjnego podziału nieruchomości. Nie każdy specjalista w tym fachu może pochwalić się podobnymi uprawnieniami. Jedną z polecanych firm w Łukowie, która świadczy usługi tego typu jest przedsiębiorstwo Geocentrum, którego właścicielem jest pan Jacek Misior.

Dwie, trzy, cztery lub więcej działek

Każdą działkę- zdatną do podziału- można podzielić więcej niż raz. Jeżeli parcela posiada kilku właścicieli, wymagana jest pisemna zgoda każdego z nich. W wyniku rozparcelowania, powstają nowe grunty, którym urzędnicy przypisują odrębną numerację. Warto o tym pamiętać, ponieważ numer nadany nieruchomości przed podziałem całkowicie zniknie z ewidencji. Decydując się na pomoc polecanego specjalisty mamy gwarancję, że działka zostanie podzielona w rozsądny sposób, a powstałe parcele będą kształtne, ustawne i łatwe do zagospodarowania.