Wnętrze każdej sypialni powinno otulać nas przytulnością i zapraszać swoim ciepłem w objęcia Morfeusza. W tym pomieszczeniu dużą rolę odgrywają elementy dekoracyjne i dodatki tekstylne, choć o miękką funkcjonalność sypialnianego azylu może zadbać również wykładzina. Wiele osób zastanawia się, czy rozpościerający się na całej podłodze „dywan” jest dobrym rozwiązaniem, a także, na jaki rodzaj wykładziny do sypialni się zdecydować.

Zalety wykładziny w sypialni

Pomijając kwestie czysto aranżacyjne, trzeba przyznać, że wykładzina to jeden z najbardziej lubianych elementów wykończeniowych sypialnianej podłogi. Ta trwała tkanina dekoracyjna ceniona jest przede wszystkim za izolację akustyczną oraz termiczną. Miękkie tworzywo eliminuje charakterystyczny pogłos, dbając jednocześnie o to, by stawianie bosych stóp każdego ranka nie było dla nas nieprzyjemnie chłodnym sposobem na rozbudzenie się.

Montaż wykładziny w sypialni pozwoli na utrzymanie w pomieszczeniu odpowiedniej wilgoci, pochłaniając jej nadmiar i nawilżając powietrze, kiedy jest suche. To również doskonały sposób na ukrycie wszelkich mankamentów i nierówności posadzki. Co więcej, położenie tkaniny na podłogę nie wymaga zdjęcia poprzedniej warstwy ochronnej w postaci paneli czy też płytek ceramicznych.

Warto w tym miejscu poruszyć wątpliwość, z którą często borykają się osoby noszące się z myślą wykorzystania wykładziny w swoim domu. Wbrew powszechnym przekonaniom o tym, że utrzymanie tego materiału w czystości jest trudne i pracochłonne, trzeba podkreślić, że do jakościowego tworzywa pokrywającego podłogę wystarczy systematyczne używanie odkurzacza piorącego, na mokro, który usunie zarówno kurz oraz roztocza, jak i uporczywe plamy.

Jaki rodzaj wykładziny sprawdzi się w sypialni?

W sklepach z dywanami i wykładzinami możemy spotkać się z różnymi rodzajami miękkiego wykończenia sypialni. Do tych pomieszczeń nie zaleca się stosowania materiałów gumowych czy korkowych. Najlepiej jest zdecydować się na naturalną, trwałą i ekologiczną wełnę, która charakteryzuje się właściwościami hipoalergicznymi, ale także wysoką ceną. Alternatywą dla tego dość kosztownego materiału może być również runo syntetyczne w postaci poliamidu bądź poliestru.

Wszystkie te tworzywa wyróżniać się będą bogactwem kolorów i wzorów, dzięki którym nasza sypialnia zyska niepowtarzalnego charakteru. Jak podkreśla pracownik firmy Carpet-Instal, przy montażu wykładziny należy uwzględnić również dopasowanie listew przypodłogowych, które zatroszczą się o estetyczne wykończenie materiału przy ścianach.

Idealna wykładzina do sypialni odznacza się estetycznym wyglądem, jakością materiału oraz praktycznym użytkowaniem. Przy jej wyborze powinniśmy kierować naszym gustem, stylem pomieszczenia oraz zasobnością portfela.