Trawa z rolki to najlepszy sposób na to, aby w szybkim czasie założyć gęsty i soczyście zielony trawnik. Jednakże trzeba pamiętać, że wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli na dobrze ukorzenienie się roślin. W przeciwnym razie trawa może po prostu wyschnąć – miejscowo lub całkowicie. O czym powinieneś pamiętać, zanim zdecydujesz się na trawnik z rolki?

Dobrej jakości materiały

Jednym z najważniejszych etapów zakładania trawnika jest znalezienie dobrego producenta trawy w rolkach. Niestety, nie wszystkie firmy dbają o to, aby ich produkty były wysokiej jakości. Zdarza się, że trawa jest produkowana na masową skalę i jej ilość zostaje przedłożona ponad jakość. Żeby trawa dobrze się przyjęła, jej korzenie nie mogą być uszkodzone – bez względu na to czy stosuje się trawę z folii, czy też bezpośrednio odcinaną od gruntu. Jednym z polecanych producentów jest Gospodarstwo Ogrodnicze „Trawa z Rolki”, które znajduje się w Lubiczowie niedaleko Warszawy.

Jak układać?

Układanie trawnika z rolki nie jest skomplikowanym procesem i zwykle przebiega w czterech podstawowych etapach:

  • Przygotowanie podłoża – w zależności od tego, jaki typ trawy się wybierze, należy stworzyć równą warstwę podłoża torfowego (trawa z folii) lub naturalnego (trawa odcinana od gruntu).
  • Rozkładanie – pasma trawy układa się jedno obok drugiego, aby ściśle do siebie przylegały.
  • Walcowanie – trawnik należy walcować ukośnie w stosunku do kierunku rozwijania rolek.
  • Pierwsze nawodnienie – powinno mieć miejsce tuż po walcowaniu. Woda nie może tworzyć kałuży, ale po lekkim nacisku powinna wypływać na powierzchnię.

Osoby, które nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie układania trawy z rolki, powinny skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy. Im więcej uwagi poświęci się na właściwe ułożenie trawy, tym lepiej będzie się ona prezentowała. Jeśli pomiędzy pasmami powstaną szczeliny to zarosną w ciągu kilku tygodni/miesięcy, lecz lepiej tego unikać – po prostu dla estetyki.

Jak pielęgnować po rozwinięciu?

Kiedy już trawa zostanie odpowiednio ułożona i nawodniona, trzeba pamiętać, że to nie koniec obowiązków. W ciągu pierwszych kilku tygodni trzeba dbać o utrzymanie właściwej wilgotności trawnika, nie może być przesuszony, gdyż rośliny najzwyczajniej w świecie zaczną obumierać. Nie powinno się też korzystać z trawnika, a w szczególności wjeżdżać na niego żadnymi pojazdami. Pierwsze koszenie przeprowadza się po 4-10 dniach po rozłożeniu, kiedy źdźbła uzyskają 10-12 centymetrów , a wysokość koszenia powinna być przeprowadzona  na długość 5-6 centymetrów. Następne zabiegi koszenia wykonujemy również według tej zasady Trawę można kilka razy do roku nawozić, aby jeszcze lepiej się rozwijała.