W dzisiejszych czasach automatycznie otwierające się bramy wjazdowe stały się już standardem. Dla użytkowników takie rozwiązanie to nie tylko wygoda, ale i przede wszystkim bezpieczeństwo. Jaki napęd do bramy kupić? Na bazie doświadczeń firmy Wilstal s.c. podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze odpowiedniej automatyki do bramy.

Jak często będzie się korzystać z bramy?

Automatyka do bram jak każde urządzenie mechaniczne musi być przystosowane do warunków pracy. Dlatego koniecznie trzeba poinformować sprzedawcę o częstotliwości korzystania z bramy wjazdowej. Jak podkreśla specjalista z firmy Wilstal s.c.:

Nie ma potrzeby stosowania najdroższej automatyki dla czteroosobowej rodziny, która otwiera bramę najwyżej 2-3 razy dziennie. Jeśli jednak z bramy wjazdowej będą korzystać mieszkańcy wspólnoty mieszkaniowej, to średnia liczba cykli na dobę może przekroczyć nawet 100 i wtedy należy wybrać napęd do bram o zdecydowanie lepszych parametrach. Warto też pamiętać o tym, aby urządzenie miało około 30%-40% zapas mocy, ponieważ siłowniki pracujące nieustannie na granicy swoich możliwości zdecydowanie szybciej się zużywają. Prawidłowo dobrana automatyka sprawia, że brama działa płynnie oraz się nie zacina.

Jakie są wymiary i waga bramy?

Napędy bramowe z wiadomych względów muszą być przystosowane do wagi bramy, jak i jej szerokości. Im większa szerokość, tym dłuższy jest czas jednego cyklu, co z kolei wpływa na szybsze nagrzewanie się siłownika. Najwięcej problemów może przynieść określenie wagi bramy. Szacuje się, że typowa brama przesuwna 4-metrowa waży między 150 a 200 kg, ale oczywiście wszystko jest uzależnione od materiału, z którego jest ona wykonana. W specyfikacji każdego produktu podawane są maksymalne wartości i nie wolno ich przekraczać. Do lekkich bram ażurowych zazwyczaj stosuje się siłowniki o mniejszej mocy wynoszącej od 300 do 600 W. Ciężkie konstrukcje metalowe, np. z elementów kutych wymagają odpowiednio wyższych parametrów. Sprzedawcy z firmy Wilstal s.c., z Jarocina w tym przypadku również zalecają swoim klientom zakup urządzenia z pewnym zapasem mocy, aby jak najbardziej wydłużyć czas bezawaryjnego działania napędu. Taka rezerwa wskazana jest także ze względu na zmienne warunki atmosferyczne, które dodatkowo obciążają urządzenie.

Prędkość przesuwu bramy

Biorąc pod uwagę aspekty bezpieczeństwa i funkcjonalności zakłada się, że prędkość otwierania i zamykania się bramy powinna wynosić 12 cm/s. Jednak są sytuacje, w których taka prędkość przesuwu bramy może się okazać zbyt wolna. Przykładem jest, chociażby wjazd do garażu bezpośrednio z ruchliwej ulicy. W tym przypadku zbyt długie oczekiwanie na otwarcie bramy może się wiązać z ryzykiem kolizji lub zablokowaniem drogi. Między innymi dla takich użytkowników stworzono systemy automatyki bramowej pozwalające na przesuw bramy nawet z prędkością 25 cm/s i to przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Wówczas napędy bramowe posiadają opcje powolnego przyśpieszania oraz zwalniania w fazie domykania bramy.