Instalacja fotowoltaiczna to świetna alternatywa dla innych źródeł prądu. Umożliwia wykorzystanie energii słonecznej, a przez to jest przyjazna dla środowiska. Tak uzyskany prąd nie różni się niczym od zwykłego, czerpanego z gniazdek elektrycznych. Jeśli zatem planujesz budowę domu lub mieszkania, zastanów się nad opcją instalacji PV.

Czy warto wybrać instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna jest połączona z publiczną siecią elektryczną. Do korzyści z jej użytkowania należy:

  1. Swobodne korzystanie z produkowanej przez ogniwa fotowoltaiczne energii,

  2. Przekaz nadprodukowanej energii do ogólnodostępnej sieci,

  3. Większa częstotliwość wytwarzanego przez system fotowoltaiczny prądu,

  4. Niewielki koszt montażu: nie wymaga użycia akumulatorów.

Czym się kierować przy wyborze instalacji PV?

Przed zdecydowaniem się na instalację PV warto się odpowiednio przygotować. Montaż instalacji elektrycznej należy poprzedzić:

  1. Wyborem odpowiedniego miejsca.

Warto w tym celu dokonać wstępnych pomiarów przestrzeni przeznaczonej do instalacji. Powinny one objąć dach, grunt oraz infrastrukturę, oraz powierzchnie zacieniające. Będzie to bardzo pomocne przy projektowaniu. Warto także wziąć pod uwagę kąt nachylenia do powierzchni gruntu południowej strony dachu. Będzie to przydatne przy ocenie uzyskanej energii z instalacji. Należy również zwrócić uwagę na materiał.

      2. Przeglądem stanu dachówki.

Instalacja składa się z elementów fotowoltaicznych, posiadających określoną wagę. Jej montaż wiąże się ze znacznym obciążeniem dachu. Dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić stan pokrycia dachowego i tzw. więźby. Krokwie, blachy lub blachodachówki powinny być w nienaruszonym stanie. Wszelkie ślady pleśni, pęknięć czy korozji uniemożliwiają instalację. Należy wówczas naprawić dach lub wybrać inne miejsce montażu. Dobrze jest w tym celu skorzystać z pomocy doświadczonej ekipy budowlanej.

      3. Oceną zużycia energii elektrycznej.

Instalacja fotowoltaiczna powinna mieć odpowiednio dobraną moc. Wpływa na to roczne zużycie energii przez budynek oraz wysokość rachunków za prąd. Oznacza to, że na 1 000 kWh zużytej w ciągu roku energii elektrycznej powinno przypadać ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej.

Warto wiedzieć, że wytwarzanie energii przez instalację zależy od kąta nachylenia do gruntu i od południowej strony. Dlatego też ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie stymulacji działania na wybranym miejscu montażu. Warto też przetestować generowanie słonecznej energii fotowoltaicznej.

Istnieje wiele rodzajów instalacji domowych. Jednak instalacja PV wydaje się najrozsądniejszą opcją, jeśli chcemy zaoszczędzić kosztów. Odpowiednio wyliczone parametry sprawiają, że inwestycja ta jest opłacalna.

Przy wyborze instalacji fotowoltaicznej dobrze jest się kierować jakością produktu i kosztem usługi. W tym celu najlepiej odwiedzić sprawdzony serwis z oferowanymi przez renomowanych producentów urządzeniami. Szacuje się, że dobra instalacja PV powinna działać przez 25 lat. Tym bardziej warto się na nią zdecydować.