Zarówno rośliny ogrodowe, jak i balkonowe oraz doniczkowe mają różne zapotrzebowanie na składniki mineralne i chemiczne. Z tego powodu należy zawsze dobierać odpowiednią ziemię do wymagań konkretnych gatunków, by zapewnić im jak najlepsze warunki wzrostu. Wbrew pozorom wybór ziemi do kwiatów nie jest prostym zadaniem, ponieważ trzeba wziąć po uwagę wiele parametrów i dopasować poszczególne rośliny do danego typu gleby. Jak to zrobić?

Najważniejsze parametry ziemi do kwiatów

Rodzaje ziemi wykorzystywanej do sadzenia kwiatów różnią się między sobą składem chemicznym i makrocząsteczkowym. Poszczególne rośliny wymagają różnego typu podłoża, dlatego zawsze należy sprawdzić kilka najważniejszych parametrów. Eksperci z firmy Ogród i Dom sp.j. zwracają szczególną uwagę na kwasowość gleby. Jej odczyn to podstawowy czynnik, od którego zależy prawidłowy wzrost kwiatów. Niektóre rośliny preferują ziemię kwaśną o pH wynoszącym około 4,5, inne zaś wolą taką o odczynie minimalnie zasadowym. W razie potrzeby kwasowość ziemi można zmieniać, dodając do niej wapno lub torf.

Kolejnym ważnym parametrem podłoża do kwiatów jest granulacja – większość produktów ma drobną granulację, co stanowi optymalne rozwiązanie dla większości gatunków. Niektóre z nich wymagają jednak dodatkowego drenażu lub wzbogacenia okruchami skalnymi. Takie podłoże specjaliści z Ogród i Dom polecają stosować w dużych donicach, gdzie trudno jest inaczej rozprowadzać wodę. Ostatnim istotnym czynnikiem w oferowanej przez sklep ogrodniczy ziemi są substancje wzbogacające. Produkty, które je zawierają, są zazwyczaj przeznaczone do konkretnych roślin, na przykład iglaków, róż czy gatunków egzotycznych.

Wybór odpowiedniej ziemi do kwiatów

Każda roślina ma nieco inne wymagania życiowe, jednak trudno byłoby znaleźć osobne podłoże dla każdej z nich. Dlatego można kierować się uproszczonymi podziałami podczas wyboru ziemi w sklepie ogrodniczym Ogród i Dom. Kwiatom doniczkowym z reguły wystarcza ziemia uniwersalna, o ile spełnia podstawowe wymagania konkretnego gatunku i ma odpowiednią kwasowość. Warto rozważyć posadzenie roślin w ziemi wzbogaconej, z której mikroelementy będą wolniej wypłukiwane. Kwiaty balkonowe w donicach klasycznych mają podobne wymagania, jak doniczkowe.

W podłużnych skrzynkach natomiast należy zastosować ziemię z drenażem, by uchronić rośliny przed przesuszeniem. Gatunki przeznaczone do ogrodu najlepiej sadzić w takiej ziemi, w jakiej są rośliny macierzyste. Nie zawsze da się to zrobić – wówczas warto użyć podłoża stworzonego dla konkretnych kwiatów, co pozwala utrzymać system korzeniowy w dobrym stanie. Wybór odpowiedniej ziemi do roślin wpływa na ich prawidłowy wzrost, dlatego warto poświęcić tej sprawie uwagę.