Często jest tak, że od naszych przodków dostajemy jakiś obraz, najczęściej w spadku. Zdecydowanie jest to dzieło sztuki, które pięknie się prezentuje w każdym wnętrzu, dodając mu automatycznie powagi oraz elegancji. Czasem jednak o ile obraz jest naprawdę dobrze zakonserwowany, tak niestety rama nadaje się do wymiany. Czasem także rama od początku nie została fortunnie dobrana. Co można na to poradzić?

Rola ramy w odbiorze obrazu

Dlaczego w zasadzie taka rama jest naprawdę tak istotna? Otóż trzeba tu podkreślić kilka bardzo ważnych spraw. Przede wszystkim rama stanowi niejako połączenie obrazu z resztą ściany, wystroju pomieszczenia. Co więcej, rama ma na celu nie tylko ochronę obrazu, lecz także jak najbardziej również podkreślenie obrazu jako dzieła sztuki, uzupełnienie go i wzmocnienie ekspresji.

Dlaczego zaś trzeba wymieniać ramy do obrazów? Cóż, to nie wygląda tak, że wymiana ramy do obrazu jest obowiązkowa. Niemniej jednak dawniej często artyści dawali najtańsze ramy do obrazów, które niekoniecznie pasują do całości. Ponadto, dzisiejszy wystrój wnętrz jest nieco inny niż dawniej i stare ramy do obrazów najzwyczajniej w świecie już nie prezentują się tak ładnie. Niestety także często stare ramy od obrazów psują się i nie wyglądają już estetycznie.

Jak odpowiednio dobrać ramę do obrazu?

W jaki jednak sposób można dobrać optymalnie odpowiednią ramę do obrazu? Otóż tutaj jest ważnych kilka rzeczy. Po pierwsze oprawa obrazów musi do nich pasować pod kątem zastosowanych barw oraz stylu. Przykładowo do obrazu przedstawiającego kwiecistą łąkę w promieniach słońca, nie można nagle dopasować ciemnej ramy z mocnej stali.  Z drugiej jednak strony rama musi także pasować do wystroju mieszkania. Obraz jak najbardziej spełnia też funkcje estetyczne i na pewno żaden plastyk nie zdziwi się, że chcemy dobrać ramę obrazu także do mebli czy ogólnego stylu aranżacji wnętrza.

Warto jeszcze podkreślić, że rama ma także pasować do sposobu malowania obrazu. Delikatne akwarele będą wymagały innych ram niż mocne farby olejne.

Profesjonalne usługi ramiarskie

Gdzie jednak znaleźć takie doskonałe ramy? Jak je dopasować? Tu warto skorzystać z usług profesjonalistów, do których należy bez wątpienia Daniel Dębiszewski Oprawa obrazów. Tutaj nie tylko uzyskamy profesjonalną poradę z zakresu wyboru najlepszej ramy, lecz także od razu będziemy mogli zakupić jedną z wielu ram albo zlecić wykonanie ramy na zamówienie. Firma stworzy oprawę, która będzie nie tylko trwała i estetyczna, ale też idealnie dopasowana do oczekiwań klienta.