Trudno wyobrazić sobie codzienne życie w XXI wieku bez prądu stale płynącego z gniazdek. Bez niego nie skontaktujemy się z najbliższymi, nie wypierzemy ubrań, a jedzenie w lodówce się zepsuje. Bez prądu nie ma życia! Dlatego budując dom konieczne trzeba pamiętać o założeniu porządnej instalacji elektrycznej. Jak jednak się za to zabrać? Postaramy się dziś dowiedzieć, co nie, co na ten temat.

Instalacja elektryczna w domu – lepiej zatrudnić fachowca

Kable, łączniki, gniazdka, puszki i przełączniki… jak się w tym połapać bez fachowej wiedzy? Bardzo prosto, skoro zlecamy projekt domu oraz jego budowę fachowcom, tak i położenie instalacji elektrycznej powinno spocząć na barkach zaufanych specjalistów. Z prądem nie ma żartów, więc majstrowanie przy nim bez fachowej wiedzy, doświadczenia oraz narzędzi może się skończyć, co najmniej źle, więc naprawdę rozsądniej jest zdać się na elektryków.

Dobre firmy zajmujące się od wielu lat kładzeniem instalacji elektrycznych czy przeprowadzaniem przyłączy energetycznych jak Elektrobud, doskonale wiedzą jak ważne jest porządne wykonanie usługi. Choć prąd to siła okiełznana, nadal pozostaje nieprzewidywalna, więc dokładanie wszelkich starań, aby działała jak najlepiej zawsze powinno być na szczycie listy priorytetów – nawet przed ceną usługi. Wybierając wykonawcę dobrze jest wypośrodkować koszty usługi do poziomu jej realizacji. Nie zawsze tanio, znaczy lepiej.

Dobrze położona instalacja elektryczna ma duże szanse na bezawaryjną pracę przez długie lata. Prawdopodobieństwo znacząco wzrośnie kiedy zainwestujemy i kupimy dobrej jakości przewody, złączki i elementy zabezpieczające oraz jakościowe kontakty i przełączniki. Kupno tanich elementów do budowy instalacji elektrycznej to pozorna oszczędność, która może się zemścić w przyszłości – w najlepszym przypadku zdarzy się drobne zwarcie i trzeba będzie kuć tynk, a w najgorszym dojdzie do pożaru.

Przyłącza energetyczne, czyli jak doprowadzić prąd do domu

Przyłącze energetyczne to ważny element sieci energetycznej, bez którego doprowadzenie prądu do budynków znajdujących się na działce jest niemożliwe. Jak się do tego zabrać? Zgodnie z przepisami prawa energetycznego oczywiście, które na szczęście zostało znacznie uproszczone w ostatnich latach. Inwestor ma do wyboru dwa rodzaje przyłącza: napowietrzne oraz kablowe, które biegną pod ziemią. To drugie rozwiązanie jest znacznie bezpieczniejsze i estetyczniejsze niż kable wiszące nad głowami mieszkańców.

Od 2005 roku nie ma konieczności zgłaszania chęci budowy przyłącza, jednak można to zrobić. Niemniej jednak obie drogi wymagają ustalenia lokalizacji przyłącza przez uprawnionego geodetę oraz współpracy z lokalnym zakładem energetycznym. Doprowadza on prąd do działki i umieszcza w wyznaczonym miejscu skrzynkę przyłącza. Teraz właśnie jest czas na wkroczenie firmy oferujące instalatorstwo elektryczne jak Elektrobud, które doprowadzą prąd z przyłącza do budynku. Po skończeniu prac następuje odbiór techniczny instalacji, a jego kopię trzeba dostarczyć do zakładu energetycznego. Dopiero teraz można podpisać umowę na prąd.