Biologiczne oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów, ponieważ pozwalają na efektywne oczyszczanie wody przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu kosztów eksploatacji. Jeśli nie możesz podłączyć się pod miejską kanalizację i szukasz alternatywy dla tradycyjnego szamba, skorzystaj z oferty firmy Arek, która współpracuje z cenionymi polskimi producentami zbiorników oczyszczających.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków – jak działa?

Obecnie dostępny jest szeroki wybór przydomowych oczyszczalni ścieków. Na rynku znajdziesz zarówno zbiorniki z wkładem biologicznym, jak i te z osadem czynnym oraz rozwiązania hybrydowe. Jak tłumaczy pracownik firmy Arek:

Instalacja z osadem czynnym składa się z trzech podstawowych komór: z osadnika wstępnego, z komory napowietrzającej oraz osadnika wtórnego. Rozkład zanieczyszczeń następuje przy wykorzystaniu pływających mikroorganizmów, czyli tzw. osadu czynnego.

Powstała w procesie ciecz nadosadowa może być z powodzeniem wykorzystana w gospodarstwie domowym.

W oczyszczalniach z wkładem biologicznym natomiast woda przepływa z osadnika gnilnego do komory z napowietrzonym złożem biologicznym, gdzie tworzy się błona biologiczna bakterii. To właśnie ona odpowiada za usunięcie nieczystości. Technologie hybrydowe łączą zalety obu rozwiązań.

Jakie są zalety biologicznych oczyszczalni ścieków?

Biologiczne oczyszczalnie ścieków są wyjątkowo kompaktowe, a ich lokalizacja nie jest ograniczona ani poziomem wód gruntowych, ani rodzajem gleby. Dzięki temu jest uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się na każdej posesji. Różnorodność dostępnych zbiorników sprawia, że można wybrać opcję dostosowaną do indywidualnych potrzeb gospodarstwa.

Jednocześnie przydomowe oczyszczalnie ścieków pozwalają na znaczne obniżenie comiesięcznych rachunków. Nawet jeśli początkowa inwestycja wydaje się kosztowna, bardzo szybko się zwróci. Jednocześnie jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla środowiska naturalnego oraz okolicznych mieszkańców.