Jak nawozić trawnik – porady

2019-07-10

Zadbany trawnik to wizytówka każdej posesji. Bez względu na zajmowaną powierzchnię, reprezentuje cały ogród. Stanowi również główne miejsce spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby utrzymać zdrowy wygląd odpowiednio wybarwionej murawy, potrzebne jest regularne i właściwie przeprowadzane nawożenie trawnika. Jest to niezwykle ważne, ponieważ trawa w szybkim tempie zużywa zgromadzone substancje odżywcze zawarte w glebie.

Jak wygląda prawidłowe nawożenie trawnika?

Pielęgnacja ogrodu to przede wszystkim zabiegi wpływające na stan znajdujących się w nim roślin, krzewów i drzew. W przypadku nawożenia trawy, niezwykle ważne jest równomierne rozprowadzenie po niej nawozu. Jego niewłaściwe – zbyt małe lub duże – rozprowadzenie sprawia, że murawa zostaje wypalona lub dochodzi do jej nieestetycznego zżółknięcia. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mechanicznego siewnika do aplikacji nawozów. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nawóz zostanie równomiernie rozprowadzony. Trzeba przy tym unikać tzw. przenawożenia trawnika. Polega to na jego „przekarmieniu”, wpływającym na jego odporność na choroby i wymagającym częstszego koszenia. Taka trawa szczególnie po okresie zimowym zatraca zdrowy wygląd i ulega przerzedzeniu. Najlepszymi warunkami do zabiegu pielęgnacyjnego stanowi sucha murawa oraz nieco wilgotne podłoże. Najlepszą porą na nawożenie jest okres tuż przed deszczem.

Jak stosować nawozy do pielęgnacji trawnika?

Przed przystąpieniem do prac, należy przygotować murawę poprzez jej skoszenie, ścięcie oraz wygrabienie. Wskazane jest również wykonanie 2 do 3 razy w ciągu roku tzw. aeracji. Polega ona na dotlenieniu gleby, dzięki czemu korzenie roślin łatwiej pobierają nawóz. Mieszanki nawozowe do murawy są zazwyczaj dostępne w sklepach oraz centrach ogrodniczych. Należy przy tym dokładnie przeczytać znajdujące się na opakowaniach informacje dotyczące ich składu oraz stosowania. Z reguły producenci podają dokładne dawki i terminy. Nawozy mogą występować i być dawkowane w postaci płynnej lub w formie granulatu. Wysoka jakość używanych nawozów do pielęgnacji trawnika wpływa na stan murawy, dlatego dobrze jest skorzystać przy ich wyborze z pomocy fachowca. Specjalista doradzi m.in. jak przygotować ziemię na murawę, jeśli dopiero planujemy założenie ogrodu.

Co jeszcze warto wiedzieć o nawożeniu trawnika?

Wiedzę na temat trawników oraz ich nawożenia ze względu na porę roku można czerpać z poradników. Jeśli jednak nie dysponujemy czasem lub nie mamy umiejętności, konieczne będą usługi ogrodnicze.  Specjaliści zajmą się wówczas dodatkowo wertykulacją trawnika czy nawożeniem trawnika wapnem (wapnowaniem). Warto przy tym znać pewne zasady:

  1. Nie należy nawozić zamarzniętej gleby. Jest to szczególnie istotne w przypadku granulowanego nawozu, który może spowodować zniszczenie rośliny,
  2. Trzeba wystrzegać się nierównomiernego nawożenia,
  3. Nawożenie granulowanym nawozem w trakcie suszy jest niewskazane. Przyczynia się to do miejscowego wypalenia trawy,
  4. Powinno się kontrolować zawartość w nawozach azotu. W okresie jesiennym aktywuje trawę do wzrostu, przez co roślina może mieć trudności z późniejszym przezimowaniem.

Prawidłowe nawożenie trawy wpływa na estetyczny wygląd całej działki. Aby cieszyć się gęstą i zieloną murawą przez cały rok, należy o nią odpowiednio i regularnie dbać poprzez właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Ułatwi to znacznie skorzystanie z usług ogrodniczych.