Standardowym elementem wyposażenia pojazdu, niezależnie od tego, czy to samochód osobowy, ciężarowy lub autokar, jest radio. Wielu kierowców nie wyobraża sobie też podróży bez słuchania muzyki czy nadawanych wiadomości. Jego awaria nie wypłynie co prawa na sprawność auta, znacząco jednak obniży komfort jazdy. Co może być powodem usterki i jak ją usunąć? O tym piszemy w artykule.

Najczęstsze przyczyny usterek

Pierwsze radioodbiorniki pojawiły się w samochodach w latach 30. ubiegłego wieku. Od tamtego czasu ich możliwości znacznie wzrosły i obecnie stanowią element, bez którego nie wyobrażamy sobie wnętrza naszego pojazdu. Intensywna eksploatacja, a takiej to urządzenie w większości przypadków jest poddawane, zwiększa ryzyko wystąpienia awarii sprzętu. Ta może mieć przy tym rozmaite źródła, wśród których do najczęstszych zaliczamy:

  • przepalony bezpiecznik,
  • poluzowane przewody,
  • uszkodzenie anteny lub tunera,
  • uszkodzenie okablowania głośników.

Typową usterką, z jaką możemy się spotkać, jest przede wszystkim niedziałający wyświetlacz radia, komputera pokładowego lub nawigacji. Dość często uszkodzeniu ulegają również napęd CD, gniazdka USB i kart pamięci Micro SD, moduł Bluetooth oraz tuner radiowy. W nowoczesnych modelach z nawigacją przyczyną może być ponadto awaria oprogramowania. Sprawdzenia wymaga ponadto przeskakująca gałka wielofunkcyjna czy wieszanie się urządzenia.

Skuteczna naprawa car audio

Ze zdecydowaną większością wymienionych problemów poradzi sobie technik serwisu. To korzystne również ze względu na koszty – likwidacja usterki przez specjalistę będzie znacznie tańsza niż zakup nowego urządzenia. Nie powinniśmy jednak próbować swoich sił samodzielnie, ale zaufać profesjonalistom na przykład z serwisu RTV Audiotronic w Warszawie. Ze względu na nieopłacalność nie naprawia się natomiast głośników – lepszym rozwiązaniem jest zakup nowych.

Przeważnie likwidacja usterki polega na wymianie uszkodzonych elementów elektronicznych lub mechanicznych, przy czym najłatwiej przebiega to w przypadku całych podzespołów takich jak wyświetlacz, płyta główna, panel z przyciskami. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zastąpić drobne elementy, na przykład taśmę wyświetlacza, nowymi. O zakresie niezbędnych działań zadecyduje jednak fachowiec, który naprawę rozpoczyna od szczegółowego przeglądu urządzenia. Pozwala to precyzyjnie określić skalę awarii i dokonać skutecznej naprawy bez obaw, że niedługo inny komponent przestanie działać.