Prawidłowy montaż i obróbka okien wpływają na ich bezproblemowe działanie. Zabiegi te przeprowadza się etapami, a każdy krok jest równie ważny. Montowanie powinno się łączyć z regulacją i uszczelnianiem zewnętrznym i wewnętrznym. Jakie są w związku z tym rodzaje instalacji i jak przebiega cały proces? O czym trzeba pamiętać przy mocowaniu stolarki okiennej?

Rodzaje montażu okien, które warto znać

Montaż okna dachowego lub innego rodzaju przeprowadza się na wiele sposobów. Odpowiednie dopasowanie i prawidłowe wstawienie okien to podstawa ich późniejszego funkcjonowania. W inny sposób montuje się zwykłą stolarkę okienną, a inaczej antywłamaniowe czy energooszczędne modele. W przypadku standardowego mocowania technikę dostosowuje się do typu i grubości ściany. Przy jednowarstwowych ścianach okna instaluje się w połowie szerokości. Natomiast przy dwuwarstwowych – przy krawędzi zewnętrznej, a przy trójwarstwowych – przy ociepleniu. Do najpopularniejszych rodzajów montażu zalicza się warstwowy. Technika ta sprowadza się do dodatkowej ochrony powłoki cieplnej izolacji. Polega na zastosowaniu dwóch warstw (zewnętrznej-paroprzepuszczalnej i wewnętrznej-paroszczelnej). Innym rodzajem jest ciepły montaż okien. Stosuje się go do modeli energooszczędnych. Wymaga zastosowania 3 warstw izolacyjnych. Dzięki temu możliwe jest zaoszczędzenie ciepła. Okna antywłamaniowe montuje się za to zgodnie z dołączoną instrukcją. Określa ona wszystkie warunki, takie jak typ i wymiary dybli czy odległości między nimi. Wobec tego dobrze jest zastanowić się nad wynajęciem ekipy montażowej.

Regulacja i poziomowanie okien

Przed montażem należy zadbać o prawidłowe ustawienie okien. W tym celu wyciąga się skrzydła z ramy okiennej. W przypadku użycia kotew  instaluje się je do ościeżnicy jeszcze przed umieszczeniem w otwór. Wkręty stosuje się przy konstrukcjach ze stali lub drewna, a dyble (kołki rozporowe) przy m.in. betonie lub cegle ceramicznej. Ramę umiejscawia się na podporowych klockach i unieruchamia dzięki montażowym klinom. Układa się je przy słupach oraz narożach. Dzięki temu uniknie się wygięcia ram. Po ustawieniu w pionie i poziomie konstrukcji okiennej mocuje się do muru ościeżnicę.

Jak wygląda wstawianie okien?

Montaż okien przeprowadza się w kilku krokach. Instalacja okien polega na: rozłożeniu podporowych klocków, zamocowaniu ościeżnic do muru i przyklejeniu np. ciepłego parapetu. Może być wykonany z wytrzymałego styroduru lub styropianiu technicznego. Następnie używa się np. taśmy rozprężnej, którą przykleja się do profilu okiennego. Kolejnym krokiem jest zastosowanie uszczelniającej pianki do izolacji termicznej i akustycznej. Potem przykleja się paroszczelną taśmę (wewnętrzną) do muru. W ten sposób zabezpiecza się pierwszą piankę od środka i hamuje przenikanie wody czy wilgoci. Przykleja się do muru zewnętrzną taśmę o właściwościach paroprzepuszczalnych, a potem usuwa ochronną folię odpowiedzialną za ochronę profili. Zalecane jest po wszystkim odkurzenie pomieszczenia oraz umycie wszystkich elementów stolarki okiennej.

Warto przy okazji pomyśleć o montażu rolet. W sklepach dostępne są trzy rodzaje: w kasecie lub bez oraz rzymskie. Rolety rzymskie produkuje się z zasłony z materiału lub z tzw. tkaniny frankowej. Ich zaletą jest łatwe czyszczenie, inaczej niż kasetowe. Rolety w kasecie wyróżniają się za to bogactwem kolorów i faktur. Mogą być ciemne, transparentne, metaliczne, wzorzyste, a przy tym dobrze odbijać ciepło. Oprócz tego wyodrębnia się jeszcze zasłony plisowane i typu dzień-noc. Mogą być montowane na ścianie, suficie lub w ościeżnicy okiennej. W razie wątpliwości, warto skorzystać z pomocy doświadczonego montera.