Pięknie utrzymany żywopłot to prawdziwa ozdoba każdej posesji. Nie jest to jednak jego jedyna funkcja. Żywopłot zapewnia domownikom prywatność, chroni ich przed ulicznym kurzem i pozwala zaznaczyć granice parceli. Pielęgnacja zielonego płotu to duże wyzwanie. Należy go systematycznie przycinać i nawozić. W jaki sposób to robić?

Rodzaje żywopłotu

Żywopłot liściasty tworzą krzewy i drzewa liściaste o osłoniętych korzeniach  takie jak np. ligustr pospolity, pieris japoński, trzmielina czy igra. Rośliny te sadzi się w październiku, kiedy już zrzucą liście bądź też wczesną wiosną, kiedy nie doszło jeszcze do pączkowania. Drzewa/krzewy sadzi się w dołach wykopanych szpadlem. Przed posadzeniem roślin warto zadbać o to, by podłoże zostało wymieszane z torfem lub nawozem naturalnym. Dzięki temu lepiej się one ukorzenią.

Żywopłoty iglaste z kolei powstają z iglaków. W tym celu można wykorzystać cisy, żywotniki czy też świerk kłujący. Rośliny sadzi się w 20-50 cm odstępach, jeśli żywopłot ma być formowany. W przedziwnym razie można rozmieścić je np. co metr. Żywopłoty iglaste cieszą się największym zainteresowaniem Polaków. Są nieco łatwiejsze w pielęgnacji i prezentują się atrakcyjnie także zimą.

Przycinanie żywopłotu

Jak informuje specjalista z firmy Aster-Ogrody  - najważniejsze jest pierwsze przycinanie żywopłotu, które należy wykonać w krótkim czasie po posadzeniu roślin. To od niego zależy, jak zielony płot będzie wyglądać w przyszłości. Dlaczego trzeba regularnie przycinać żywopłot? Wbrew pozorom nie chodzi tylko o nadanie mu odpowiedniej formy. Cięcie pobudza rośliny do wzrostu i wytwarzania nowych pędów.

Pędy słabe, uszkodzone i suche należy bezwzględnie usuwać. Do przycinania żywopłotu służą sekatory i elektryczne nożyce. Jeśli brak nam doświadczenia w wykonywaniu tej czynności, warto poprosić o pomoc doświadczonego ogrodnika. Profesjonalista najlepiej zadba o nasze rośliny, dobierając techniki pielęgnacyjne odpowiednio do ich potrzeb.

Podlewanie i nawożenie żywopłotu

Każdy żywopłot, podobnie jak trawnik, musi być regularnie podlewany. Dużym ułatwieniem jest montaż automatycznego systemu nawadniającego, który dostarcza roślinom wilgoć niezależnie od tego, czy jesteśmy w domu, czy też nie. Podlewanie jest bardzo ważne zwłaszcza na początkowym etapie wzrostu zielonego płotu i w okresie suszy.

Mocno i często przycinane rośliny wymagają też odpowiedniego nawożenia. Warto rozejrzeć się w sklepach za specjalnym nawozem do żywopłotów. Nawóz wiosenny powinien stanowić bogate źródło azotu, jesienią zaś powinniśmy wybrać preparat o dużej zawartości fosforu i potasu.