Chcesz mieć pewność, że zakupiony przez Ciebie opał naprawdę jest ekogroszkiem? Zdajesz sobie sprawę, że sprzedawcy często manipulują klientami i oferują im towar, który jest „ekologiczny” tylko z nazwy? Nie daj się oszukać! Rozpoznanie dobrego ekogroszku jest bardzo proste. Sprawdź, na co powinieneś zwracać uwagę w czasie wyboru paliwa do produkcji energii cieplnej.

Opakowanie – na co zwrócić uwagę?

Ekogroszek jest zazwyczaj sprzedawany w workach. Jeżeli worek jest lekko wilgotny, oznacza to, że materiały opałowe były przechowywane na zewnątrz. Zbyt wysoki poziom wilgoci skutkuje gorszym i spalaniem i wydzielaniem mniejszych ilości ciepła.  

  • Oznaczenia

Pozostańmy chwilę przy opakowaniu. Jeżeli worek jest suchy, możemy przejść do weryfikacji opisu zamieszczanego obligatoryjnie na każdym opakowaniu. Podstawowym parametrem są wartość opałowa – im wyższa, tym lepiej (nie mniej niż 24 MJ/kg) – oraz zawartość siarki i popiołu (możliwie jak najniższa. Niektórzy producenci podają na opakowaniach ciepło spalania, które jest zawsze wyższe niż wartość opałowa. Warto zwrócić na to uwagę i nie dać się zmylić.

  • Popiół i Siarka

Niska zawartość popiołu to istotny czynnik determinujący niższą emisję pyłów do środowiska oraz zmniejszone koszty eksploatacji kotła. Zawartość siarki nie może z kolei przekraczać 1% (podstawowy element warunkujący przynależność danego opału do klasy paliw ekologicznych). Zbyt duża zawartość siarki powoduje szybsze korodowanie kotła. Szczególnie groźnym połączeniem jest woda i siarka. Zawilgocony ekogroszek tworzy związki kwasu siarkowego, które niszczą stalowe części kotła, przyczyniając się do ich ekspresowego zużycia.

Pamiętaj, aby zweryfikować procentowe zawartości siarki przed zakupem paliwa.

Cena

Zanim udamy się do sklepu, warto dokonać wstępnego porównania wybranych rodzajów ekogroszku. Aby obliczyć przybliżony koszt ciepła można zastosować prosty wzór:

Cena za 1t [zł] / Wartość Opałowa [MJ/kg] = Cena Ciepła [zł/GJ].

Prosty rachunek oparty na dzieleniu wskaże nam, czy warto wybrać ekogroszek o najwyższej wartości opałowej, czy może nieco gorszy zamiennik.

Sprzedawca / Dystrybutor

Sprzedaż niskiej jakości towaru z zagranicy po zawyżonej cenie to norma wśród polskich sprzedawców. Jeżeli chcesz mieć pewność, że sklep nie zawyża parametrów swoich produktów, postaw na renomowanego dystrybutora, takiego jak PHU Estlad Skład Opału Elżbieta Blania. Im dłużej sprzedawca działa na rynku, tym większa pewność, że oferowane przez niego produkty cechują się wysoką jakością i optymalną wartością energetyczną opału.