Sztukateria wewnętrzna, czyli instalacje wykonane na ścianach mieszkania przy użyciu listew dekoracyjnych mogą całkowicie odmienić wnętrze. Ich montaż nie jest trudny, dlatego możemy zająć się tym samodzielnie, na co też decyduje się coraz więcej osób. Należy jednak pamiętać o poprawnym położeniu listew, to bowiem decyduje zarówno o ich funkcjonalności, jak i walorach estetycznych wnętrza.

Listwy dekoracyjne w nowoczesnym wnętrzu

Dekoracyjne listwy przypodłogowe, przysufitowe oraz ścienne nadadzą mieszkaniu stylowy charakter, a dzięki rozmaitym opcjom dostępnym w ofercie materiałów wykończeniowych możemy bez trudu dopasować odpowiednie do każdego wnętrza. Nowoczesne listwy oferowane przez firmę A.D. Aleksandria Listwy wykonywane są z MDF oraz polistyrenu, co korzystnie wpływa nie tylko na ich cenę, ale także łatwość montażu. Są to bowiem materiały lekkie, odporne na ścieranie. Ich krawędzie i ornamenty są wyraźnie widoczne, natomiast biały kolor umożliwia pomalowanie ich na dowolną, pasującą do aranżacji naszego wnętrza barwę.

Wbrew pozorom listwy dekoracyjne nie są już domeną wnętrz stylizowanych na klasyczne, ale doskonale pasują do nowoczesnych stylizacji łączących w sobie aktualne i minione inspiracje. Modnym rozwiązaniem są sztukaterie w kolorze ścian połączone z eklektyzmem i nowoczesnymi formami mebli. Dobrze prezentują się tu też dodatki w stylu glamour. Symetrycznie położona sztukateria daje nie tylko efekt harmonii w pomieszczeniu, to również ciekawa oprawa dla obrazów czy umieszczonego na ścianie telewizora. O ostatecznym efekcie, jaki uzyskamy dzięki listwom ściennym, decyduje nasza pomysłowość. Równie ważny jest jednak prawidłowy montaż. Jak go przeprowadzić?

O czym pamiętać przy montażu sztukaterii?

Pierwszym etapem prac związanych z położeniem listew dekoracyjnych jest przygotowanie podłoża. Nie przymocujemy ich bowiem do mokrego czy odpadającego tynku. Ściana musi być w tym celu sucha, utwardzona oraz wyrównana. Najlepiej jest pokryć jej powierzchnię gładzią szpachlową i zabezpieczyć warstwą farby gruntującej. Kolejna istotna kwestia to zmierzenie pomieszczenia. Na tej podstawie ustalamy ilość potrzebnego materiału. Warto przy tym pamiętać, że listwy MDF należy ciąć z zachowaniem zapasu wynoszącego 10% długości. Podczas docinania listew sufitowych czy podłogowych pamiętajmy też o tym, by robić to pod kątem 45 stopni, aby dopasować je do siebie w narożnikach. Jeżeli powierzchnia ścian oraz listwy zostały przygotowane, możemy przystąpić do montażu, który obejmuje kilka prostych kroków:

  1. Na tył listwy nakładamy klej montażowy do płyt MDF.
  2. Na narożniki nakładamy klej termo-topliwy. Na łączenia listew nakładamy klej montażowy. Możemy zastosować też gwoździe do betonu lub kołki rozporowe.
  3. Łączenia i narożniki zewnętrzne pokrywamy szpachlą do drewna.
  4. Po wyschnięciu szpachli szlifujemy listwy papierem ściernym.
  5. Narożniki wewnętrzne i szczeliny między listwą a ścianą wypełniamy akrylem.
Tak położone listwy dekoracyjne możemy pomalować dowolnym, dopasowanym do aranżacji wnętrza, kolorem. Jeśli jednak efekt montażu spełnia nasze oczekiwania, listwy mogą pozostać w kolorze białym. To rozwiązanie często spotkać można w przypadku listew sufitowych i podłogowych.