Tapicerstwo to dział rzemiosła, zajmujący się obijaniem i wyścielaniem tkaniną, skórą lub innymi materiałami mebli oraz innych artykułów codziennego użytku. Tapicerowanie mebli jest stosowaną od pokoleń praktyką. Meble tapicerowane wyróżniają się nadzwyczajną elegancją. Zdobią też wnętrza, w których się znajdują. Tworzone na wymiar są unikalną ozdobą pomieszczeń. Jak zatem samodzielnie je wykonać? 

Domowa produkcja mebli tapicerowanych

Do samodzielnego wykonania tapicerowanych mebli wypoczynkowych potrzebne będą narzędzia. Domowa produkcja mebli takich jak ławy wymaga przygotowania: przyciętej wymiarowo płyty, nóg (lub pieńków), grubej tapicerskiej pianki oraz tkaniny do obicia. Przydadzą się również specjalne kleje (tapicerskie i do drewna), nożyczki, ołówek, ostry nożyk oraz wiertarko-wkrętarka.

Praca składa się z następujących etapów:

  1. Ochrony stołu (lub podłogi) przeznaczonej do ułożenia na niej płyty. Powinna być umieszczona płasko na sprzęcie.

  2. Sporządzenia wymiarów punktu montażu nóg ławy.

  3. Określenia położenia nóg. W tym celu należy je obrysować i nawiercić na nie dziury. Pracę można sobie ułatwić, numerując poszczególne nogi i pozycje.

  4. Zainstalowania od dołu nóg za pomocą wkrętów i specjalnego kleju.

  5. Obrócenia całej konstrukcji. Jej wierzch należy pokryć klejem tapicerskim w postaci spreju. Wcześniej przycięta pianka powinna być naklejona. Naciągnięty i wygładzony materiał przy użyciu takera (tapicerskiego zszywacza) trzeba zamocować od dołu. Uwaga: Nie zaleca się stosowania płyty lakierowanej. Aby tkanina się nie strzępiła, powinna być podłożona. Jej nadmiar można zawsze podciąć.

Jak się wykonuje tapicerowane krzesła na wymiar?

Do domowej wymiany tapicerki na krześle niezbędne będą: materiały do obicia w wybranym deseniu, taker, kombinerki, śrubokręt, a także nici i gruba igła. Działanie przebiega w 3 krokach:

  1. Zamontowania oparcia i siedziska. Uważając, by nie uszkodzić konstrukcji, za pomocą śrubokrętu należy podważyć, a potem usunąć starą tkaninę tapicerską. Po zdjęciu materiału z oparcia i siedziska trzeba wymierzyć jej właściwą ilość. Potem należy przyłożyć odcięty fragment do tkaniny i skrócić ją przy zachowaniu niewielkiego marginesu. W przypadku zniszczonego siedziska potrzebna będzie wymiana na zbliżony grubością wypełniacz.

  2. Przyłożenia siedziska do lewej części wyciętego fragmentu tkaniny, dokładnego rozłożenia i wyrównania pod nim materiału. Jego równomierne ułożenie jest szczególne ważne, jeśli płótno ma bogaty deseń. Przeciwne boki materiału należy powoli zaginać. Przy tym trzeba kontrolować naprężenie i ułożenie go na siedzisku. Następnie należy go przymocować przy użyciu zszywacza.

  3. Przygotowania tapicerowanych narożników przez wycięcie nadmiaru tkaniny. Narożniki muszą być lekko zaokrąglone, a marginesy zachowane. Po zagięciu zaokrąglonej części, drapuje się materiał sposobem na tzw. zakładkę, aby otrzymać właściwy kształt. Dobrze jest pamiętać, by takerem przykładać częściowo płótno do siedziska.

Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności, z pomocą przyjdą usługi tapicerskie. Przed wybraniem się do tapicera, należy jednak dokładnie ustalić wymiary mebla oraz wybrać typ i wzór tapicerki.