Poddasze to w wielu domach niewykorzystana przestrzeń, w której gromadzimy nieużywane lub zniszczone sprzęty. W miarę jednak jak powiększa się nasza rodzina i ono musi zmienić swoje przeznaczenie. Adaptacja poddasza na mieszkanie nie będzie trudna, jeśli odpowiednio do tego podejdziemy i rozważymy nasze możliwości. A duży wpływ na funkcjonalność ma tu urządzenie łazienki.

Generalny remont poddasza

W licznych domach jednorodzinnych poddasze często jest wolną przestrzenią, którą przeznaczamy na schowek dla niepotrzebnych meblu czy innych sprzętów. Gdy jednak dom staje się dla rodziny za ciasny jego adaptacja to często atrakcyjne rozwiązanie. Decydując się urządzenie mieszkania na poddaszu, musimy jednak pamiętać o specyfice powstałych tam pomieszczeń. Zazwyczaj konieczne jest poprowadzenie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, by poddasze mogło być wykorzystane. Przewody bez trudu ukryjemy pod zabudową gipsowo-kartonową, która jest doskonałym rozwiązaniem podczas wykańczania poddasza – między innymi ze względu na możliwość tworzenia przy ich użyciu lekkich ścianek działowych. Ponadto musimy wziąć pod uwagę samą budowę pomieszczeń – ścianki kolankowe oraz nachylenie stropów. Niezastąpiona będzie tu firma remontowa, taka jak Efekt. Powierzenie prac wykończeniowych profesjonalistom da nam gwarancję, że adaptacja poddasza przebiegnie bezproblemowo.

Łazienka na poddaszu zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów, ponieważ większą część przestrzeni przeznaczamy na sypialnię. Zdarza się też, że decydujemy się na urządzenie aneksu kuchennego, co dodatkowo zmniejsza powierzchnię poddasza. Układanie płytek to sprawdzony i popularny sposób wykańczania wnętrz łazienek, który sprawdza się również tutaj. Wybierzmy kafelki w jasnych kolorach, w ten sposób wnętrze nabierze lekkości i zostanie optycznie powiększone. Możemy też zdecydować się na malowanie – producenci materiałów budowlanych oferują różnego rodzaju farby odporne na działanie wilgoci, a dzięki szerokiej gamie kolorystycznej bez trudu znajdziemy odcień odpowiadający naszym upodobaniom.

Łazienka na wymiar

Największą trudnością w aranżacji łazienki na poddaszu może być dopasowanie armatury, która zmieści się pod skosem stropu. Pamiętajmy, że pomieszczenie musi być przede wszystkim funkcjonalne. O sposobie urządzenia łazienki na poddaszu decydować będzie przede wszystkim wysokość ścianki kolankowej. Gdy mierzy ona co najmniej 110 centymetrów, możemy umieścić przy niej sedes lub umywalkę czy wannę – krótszym bokiem albo dłuższym, jeśli kąt nachylenia dachu ma minimum 45 stopni, a szerokość wanny to minimum 110 centymetrów. W przypadku ścianki kolankowej krótszej niż metr wszystkie sprzęty muszą być odpowiednio od niej odsunięte. Zwróćmy też uwagę na to, by sprzęty w wyższych miejscach nie utrudniały dostępu do tych w niższych.