Kuchnia to miejsce, gdzie toczy się życie rodziny. To tu w pośpiechu zjadamy śniadanie przed pójściem do pracy czy szkoły, popołudniami przygotowujemy wspólne posiłki, a często też spędzamy czas z przyjaciółmi. Można powiedzieć, że to swoiste centrum dowodzenia, wokół którego skupia się życie domowników. Aranżacja tego pomieszczenia nie jest łatwa, a to dlatego, że oprócz walorów estetycznych ważna jest również jego funkcjonalność, która dla każdego może oznaczać coś nieco innego.

Otwarty plan lub osobne pomieszczenie

Nim rozpoczniemy kupowanie wyposażenia dla naszej kuchni, musimy ustalić, jakiego rodzaju przestrzeń będziemy urządzać. Inaczej bowiem będzie wyglądała aranżacja mieszkania z otwartym planem, a inaczej zamkniętego pomieszczenia. Jeśli planujemy budowę własnego domu, możemy o tym zdecydować samodzielnie, często jednak kupujemy już wykończoną nieruchomość, gdzie nie mamy do końca wpływu na rozkład pomieszczeń. Oczywiście, zawsze możemy szukać tak długo, aż znajdziemy coś, co spełni nasze wymagania co do jednego. Nie zmienia to jednak faktu, że przy wyborze mebli kuchennych musimy uwzględnić rodzaj zabudowy.

Otwarta kuchnia kojarzona jest głównie z wnętrzami nowoczesnymi, taki sposób urządzenia mieszkania wykorzystywany jest bowiem stosunkowo od niedawna. W tym układzie nadal konieczne będzie wydzielenie stref o konkretnym przeznaczeniu – dziennej oraz kuchennej. Zazwyczaj rolę tę odgrywa wyspa, przy której stawiamy wysokie krzesła i w ten sposób tworzymy część jadalnianą. Jednocześnie posłuży nam ona jako dodatkowy blat roboczy. Ciekawą alternatywą o podobnej funkcji będzie półwysep kuchenny. Jeśli mamy dość miejsca, zamiast robić z niego przestrzeń spożywania posiłków, po stronie salonu możemy ustawić przy nim stół z krzesłami. Sprawdzi się on również w osobnym pomieszczeniu, gdzie chcemy wydzielić jadalnię. W większości mieszkań jednak kuchnia jest niewielkich rozmiarów, co wymaga od nas kreatywnego zagospodarowania przestrzeni.

Meble dostosowane do naszych potrzeb

Niezależnie jednak od tego, czy nasze mieszkanie ma plan korytarzowy, gdzie kuchnia stanowi osobne pomieszczenie, czy otwartą przestrzeń, gdzie jest ona jedną ze stref, kluczem do pełnej funkcjonalności będą odpowiednio dobrane meble. Domy nie są tworzone w standardowych wymiarach, zatem w każdym przypadku będzie to kwestia indywidualna. Istnieją co prawda meble modułowe, które możemy dowolnie zestawiać, dostępne są jednak w określonych wielkościach, co nie sprawdzi się w każdym wnętrzu, szczególnie małym. Najlepszym rozwiązaniem będą zatem meble kuchenne na wymiar, jakie oferuje między innymi firma A&K. Z ich wyborem wiąże się wiele korzyści, w tym:

  • zabudowa nietypowych pomieszczeń,
  • optymalne zagospodarowanie kuchni,
  • zabudowa urządzeń AGD,
  • dowolne rodzaje szafek,
  • możliwość połączenia z oświetleniem,
  • niepowtarzalny wygląd,
  • wysoka jakość wyposażenia.

Wykonanie zabudowy kuchennej na zamówienie daje nam wpływ również na  parametry takie jak wysokość czy szerokość blatów. To bardzo ważne dla osób ze szczególnymi potrzebami w tym zakresie, na przykład poruszających się na wózkach inwalidzkich, ale też po prostu niskiego czy wysokiego wzrostu, dla których standardowe wielości nie są odpowiednie.

Stylistyka zgodna z aranżacją mieszkania

Ostatnia kwestia, jaką bierzemy pod uwagę podczas urządzania kuchni, to styl. Nie jest on oczywiście mniej ważny od funkcjonalności, ma on jednak charakter całkowicie indywidualny. Ponadto, decydując się na meble na wymiar, mamy w tym zakresie nieograniczone możliwości. Możemy wybrać kolor blatów, materiał oraz wzór frontów, korpusy szafek, systemy ich otwierania, typ szuflad, a także rodzaj uchwytów czy użyte oświetlenie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stworzona dla nas przez projektantów przestrzeń będzie niepowtarzalna. Ponadto obecnie nie jesteśmy w stanie wskazać jednego dominującego stylu w dekoratorstwie wnętrz. Współistnieją ze sobą różne kierunki, wśród których możemy szukać inspiracji, a jeśli nie brakuje nam pomysłowości, także łączyć ze sobą. Zadbajmy jednak, aby wygląd kuchni był spójny zresztą domu czy mieszkania.

W nowo budowanych domach i mieszkaniach popularnością cieszą się nowoczesne aranżacje. Ich cecha charakterystyczna to proste linie oraz brak ozdobników. Często wykorzystują one białe meble, ale spotkać możemy również wiele innych kolorów, w tym czarny, szary czy rozmaite odcienie zielonego. Doskonale komponują się one z drewnianymi elementami i stanowią tło dla sprzętów wykonanych ze stali oraz szkła. Dzięki odpowiednim detalom możemy stworzyć zarówno stylizacje minimalistyczne, niemal sterylne, jak i przytulne, zachęcające, by usiąść z kubkiem herbaty. Alternatywą dla nowoczesności będą kuchnie klasyczne. Wyróżniają się między innymi przeszklonymi szafkami wiszącymi oraz frezowane fronty. Sprawdzają się w stylu  klasycznym, jak wskazuje ich nazwa, ale też rustykalnym, skandynawskim czy prowansalskim – ostateczny ton możemy nadać im dzięki elementom dekoracyjnym.