Dekoracja okien to ważny element wystroju całego wnętrza. Odpowiednia tkanina sprawi, że – w zależności od naszych potrzeb – pomieszczenie będzie mniej lub bardziej oświetlone. Określone kolory, wzory i faktury optycznie powiększą lub zmniejszą przestrzeń. Istotną rolę odgrywa również wybór materiału na firany bądź zasłony. Jak dobrać właściwą tkaninę dekoracyjną, by spełniała swoją funkcję?

Kolor tkanin na firany i zasłony

Wybierając kolor tkaniny dekoracyjnej na firany lub zasłony, powinniśmy wziąć pod uwagę barwy ścian, mebli, dodatków w danym pokoju. Jasne kolory i cienkie tkaniny świetnie się sprawdzą, jeśli chcemy ożywić wnętrze, dodać mu nieco lekkości lub rozjaśnić. Jeśli natomiast w pomieszczeniu dominuje biel, beż, a chcielibyśmy wzbogacić je o kolory, możemy zdecydować się na zasłony w ciemnych odcieniach, które podkreślą charakter wnętrza i nadadzą mu elegancki wygląd. Należy zwrócić uwagę na to, by barwy dobierać w jednej tonacji, zapobiegnie to chaosowi kolorystycznemu. Kolory możemy również zestawiać wedle zasady, że barwy ciepłe działają pobudzająco, natomiast zimne – uspokajająco. Nie zapominajmy też o tym, że kolory potrafią optycznie zmienić rozmiar pomieszczenia. Dlatego równie ważne jest, aby przy wyborze koloru dekoracji okiennych uwzględnić wielkość salonu czy sypialni. Do niewielkiej przestrzeni nie powinno się wybierać ciężkich, masywnych, długich zasłon w kolorach ciemnych, ponieważ optycznie zmniejszą one ściany. Jasne zasłony czy firanki sprawią, że pokój wyda się bardziej przestronny. Jeśli natomiast dekorujemy większe wnętrza, nie ma tu już podobnych ograniczeń.

Rodzaje tkanin dekoracyjnych na okna

Decydując się na daną tkaninę dekoracyjną do wnętrza, powinniśmy wziąć pod uwagę jego charakter, styl wykończenia oraz powierzchnię. Materiały, z których powstają firany i zasłony, na przykład te dostępne w pracowni Firany Ewa w Imielinie, posiadają różne faktury, sploty, wzory. Od tego, jaki materiał wybierzemy na okno, zależy, w jakim stopniu firanki czy zasłony będą przepuszczać światło.  W kuchni, łazience, pokoju dziecięcym możemy zdecydować się na delikatniejsze materiały. Tu okna są zwykle mniejsze, dlatego ryzyko zbyt dużego nasłonecznienia jest też raczej niewielkie. Do salonu lub sypialni polecamy tkaniny o gęstszej gramaturze. Najpopularniejszymi materiałami na firanki, są:

  • woal – delikatny, lejący się materiał, o mocnym skręcie, który chroni przed intensywnym promieniowaniem słonecznym,
  • tiul – jednej z najdelikatniejszych materiałów, produkowany z jedwabiu bądź bawełny, przejrzysty, idealny w pomieszczeniach wymagających dużej ilości dziennego światła,
  • żakard – tkanina niezwykle trwała, przepuszczająca światło, dlatego również polecana w ciemnych pomieszczeniach,
  • organza – powstaje ze splotu naturalnego jedwabiu, zastępowanego przez bawełnę lub nylon i poliester, delikatna i zwiewna,
  • aksamit – produkowany z jedwabiu, bawełny, włókien sztucznych, materiał ciężki, dobrze zaciemniający pomieszczenie,
  • tafta – tkanina gęsta, ciężka, efektowna, nieprzepuszczająca światła.