Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny zarówno dla zdrowia, jak i środowiska naturalnego, a jego uprawa, rozmnażanie i sprzedaż są zakazane. Dowiedz się, jak wygląda ta roślina? Na czym polega zagrożenie z nim związane? W jaki sposób leczy się oparzenia, które powoduje? Przeczytaj i dowiedz się, w jaki sposób postępować z barszczem Sosnowskiego. Zadbaj o swoje zdrowie.
Czym jest i jak wygląda barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego z pozoru jest całkowicie przeciętną niczym się niewyróżniającą rośliną. W Europie stał się rośliną inwazyjną na początku XX wieku, chociaż próbowano używać go jako roślinę pastewną. Jest niezwykle trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska i ogranicza dostępność terenu, a jego sok w zetknięciu ze skórą powoduje oparzenia II i III stopnia.
Roślina ta należy do rodziny Apiaceae – baldaszkowatych (selerowatych), do której należy również seler, marchew, koper i inne rośliny użytkowe. W Polsce jego uprawa, rozmnażanie i sprzedaż są zakazane. Ze względu na to, jak szybko się rozprzestrzenia, musi być zwalczany za pomocą herbicydów (te kupimy w sklepie ogrodniczym) i wykopywania jego korzeni.
Ze względu na swój wygląd często mylony jest z koprem, chociaż znacznie od niego wyższy – może osiągać nawet cztery metry wysokości. Zielona łodyga barszczu Sosnowskiego na dole pokryta jest fioletowymi plamkami. Jego liście są pierzaste, bardzo duże i rozłożyste z ostrymi końcówkami, a kwiaty białe i gęsto ułożone. Z kwiatów tych tworzą się okrągłe owoce w kolorze oliwkowym.
Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
Zagrożenie barszczem Sosnowskiego wynika z zawartego w jego włoskach gruczołowych niebezpiecznego związku – furanokumaryny. Pod wpływem działania promieni UVA i UVB ulegają one związaniu z DNA komórek skóry i powodują odczyn fototoksyczny. Powodują wówczas poważne oparzenia z pęcherzami, w skrajnych przypadkach mogące prowadzić do śmierci. Ponadto niektóre badania wskazują na jego właściwości rakotwórcze i powodujące wady płodu.
Oparzenia pojawią się na skórze, która miała styczność z olejkiem eterycznym znajdującym się w roślinie, kiedy ta zostanie wystawiona na działanie promieniowania słonecznego. Pierwsze objawy oparzenia barszczem Sosnowskiego pojawią się w ciągu od 30 minut do 2 godzin po kontakcie z chwastem.
Wówczas pojawią się na skórze zaczerwienienia, później pęcherze wypełnione płynem oraz intensywny ból i uciążliwy świąd skóry. Stan zapalny może otrzymywać się około trzech dni, a po tygodniu poparzone miejsca ciemnieją i mogą takie pozostać nawet przez kilka miesięcy, a jeśli poparzenia były poważne, skóra może nawet ulec martwicy.
Ponadto, niebezpieczne jest samo przebywanie w okolicy tej rośliny. Ze względu na to, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, przypominając niewinny koper, może nie zostać rozpoznany, zanim się bliżej do niego podejdzie. Jednak nawet jeśli go nie dotkniemy, to wdychanie wydzielanych przez niego olejków eterycznych, może prowadzić do:
- podrażnienia dróg oddechowych,
- nudności,
- wymiotów,
- bólów głowy,
- zapalenia spojówek.
Jak postępować w przypadku poparzenia barszczem Sosnowskiego?
Jeśli zaobserwujesz u siebie lub kogoś innego poparzenie barszczem Sosnowskiego, pamiętaj aby:
- niezwłocznie obmyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem,
- unikać wystawiania skóry na promieniowanie słoneczne przez 48 godzin,
- w przypadku pojawienia się objawów natychmiast udać się do lekarza,
- zażyć leki przeciwhistaminowe,
- gdy pojawią się pęcherze surowicze, które nie zostały rozerwane, stosować na nie maści kortykosteriodowe,
- w przypadku kontaktu z oczami przemyć je wodą i chronić przed światłem.