Ogród zimowy daje niezwykłą możliwość obcowania z roślinnością bez względu na porę roku. Takie rozwiązanie daje duże pole kształtowania klimatu wewnątrz pomieszczenia poprzez wybór szkła, montaż odpowiedniej wentylacji i ogrzewania, dlatego niejednokrotnie pozwala na wykorzystanie do tego celu roślin egzotycznych i rzadko spotykanych. Wielu inwestorów decyduje się np. na ogrody nawiązujące do roślinności dalekiego Wschodu.

Wybór roślin ze względu na nasłonecznienie

Wybór roślin do ogrodu zimowego determinuje poziom nasłonecznienia panujący w oranżerii. Jeżeli charakteryzuje się ona wystawą południową i panuje w niej wysoka temperatura również w chłodniejsze dni, powinny się w niej znaleźć rośliny ciepłolubne. Z pewnością dobrze odnajdą się w takich warunkach fikusy, oleandry i szeflery. Daje to możliwość stworzenia ogrodu stylizowanego na japoński lub dalekowschodni, przy czym należy zadbać o odpowiednią wilgotność panującą w pomieszczeniu. W przypadku wystawy zachodniej i wschodniej w ogrodzie zimowym mogą się pojawić bluszcze, paprocie oraz filodendrony, tłumaczą specjaliści z firmy Kształtowanie Terenów Zieleni Małgorzata Dolczewska-Wierusz.

Rośliny do nieogrzewanego ogrodu zimowego

Odrębnym przypadkiem będą ogrody zimowe nieogrzewane, w których temperatura nie będzie przekraczać 15 stopni Celsjusza. Mogą się tam znaleźć rośliny takie jak różne rodzaje sukulentów i kaktusów, które uchodzą za szczególnie mało wymagające. Z powodzeniem można w nich posadzić również hibiskusy i gardenie. Dość oczywistym wyborem do tego rodzaju projektu będą storczyki, ponieważ stosunkowo łatwo adaptują się do zmieniających się warunków. Należy jednak pamiętać o tym, aby zapewnić roślinom odpowiednie nasłonecznienie.

Rośliny odpowiednie do zacienionej oranżerii

Najmniej korzystną formą ogrodu zimowego jest ten mający wystawę północną, a więc niebędący w stanie zapewnić roślinom odpowiedniej ilości światła. Jest on przez cały rok chłodny i ciemny, dlatego większość z roślin będzie w nim obumierać. Są jednak takie, które radzą sobie dość dobrze w miejscach cienistych, np. aglaonema. Charakteryzuje się ona pięknymi, srebrzystymi liśćmi i może być z powodzeniem zestawiona z roślinami takimi jak niektóre gatunki bukszpanu czy host. Należy też pamiętać o tym, by w ogrodzie zimowym zestawiać ze sobą rośliny z tej samej sfery klimatycznej, co pozwoli uzyskać bardziej spójną kompozycję, ale spowoduje też, że ich wymagania związane ze światłem, temperaturą i pielęgnacją będą zbliżone.