Wiele osób decyduje się zastąpić tradycyjną kuchenkę lub płytę gazową w kuchni urządzeniem indukcyjnym. Ma ono wiele zalet, a z pewnością jedną z nich jest zdecydowanie krótszy czas przygotowywania potraw. Niemniej jednak, aby cieszyć się funkcjonalnością takiego sprzętu AGD, należy przestrzegać pewnych zasad eksploatacyjnych. Niezwykle ważną rolę odgrywa także jego bezbłędne podłączenie.

Odpowiednie naczynia

Jeszcze do niedawna zakup zestawu garnków przystosowanego do wykorzystania w przypadku płyty indukcyjnej stanowił spore wyzwanie. Wybór nie tylko był dość ograniczony, ale również wiązał się ze sporymi kosztami. Obecnie jednak ze względu na coraz większą popularność tego rodzaju urządzeń w domowych kuchniach, również i producenci naczyń wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów. Jak więc łatwo wywnioskować, do utrzymania sprawności płyty niezbędne jest używanie właściwych rondli oraz patelni. Te powinny być wykonane z materiałów, które reagują na fale elektromagnetyczne, czyli stali lub żeliwa tworząc prądy wirowe generując ciepło w dnie garnka. Urządzenie narazimy na uszkodzenie, jeśli w obszarze grzania znajdą się naczynia szklane, ceramiczne, aluminiowe, z tworzyw sztucznych, ale też z brązu lub miedzi. Do usterek mechanicznych powierzchni płyty przyczynia się także pozostawianie na włączonej indukcji pustych garnków lub takich o nierównym dnie.

Właściwe podłączenie

Jak w przypadku każdego urządzenia AGD, podczas użytkowania należy kierować się wskazówkami zawartymi w instrukcji obsługi. Postępowanie zgodnie z nimi z pewnością pozwoli wyeliminować ryzyko pojawienia się poważnych awarii, o ile sprzęt nie ma wad ukrytych, a także został poprawnie zamontowany. Tym z kolei, jak również i ewentualną naprawą powinni zajmować się fachowcy. Niezbędne narzędzia do tego celu oferuje między innymi hurtownia Popularna, której główna siedziba znajduje się w Warszawie. Co ważne, właściwe podłączenie kabli ma ogromne znaczenie. Błędy skutkują natychmiastowym przepaleniem się płyty indukcyjnej, a w takiej sytuacji pozostaje tylko powołanie się na gwarancję urządzenia. Do jej uznania niezbędne jest, aby elektryk miał uprawnienia do wykonywania takich prac, co poświadczy dokonany wpis w książeczce gwarancyjnej.

Postępowanie w razie awarii

Niepoprawna eksploatacja, błędy montażowe, zużycie się komponentów bądź wspomniane już ukryte wady – to najczęstsze powody występowania usterek związanych z płytą indukcyjną. Z reguły objawiają się one poprzez samoczynne wyłączanie się urządzenia lub brak reakcji z jego strony na próbę uruchomienia. Nieprawidłowością jest także nagrzewanie się tylko jednego pola indukcyjnego. Odpowiedzialna za taki stan rzeczy może być między innymi niepoprawna praca wentylatorów, związana na przykład ze słabym dostępem do cyrkulacji powietrza bądź awarią ich silnika. Nierzadko uszkodzeniom ulegają także moduły sterowania. Zakup tych drugich części zamiennych do markowych urządzeń jest jak najbardziej możliwy, jednak ich koszt bardzo często przekracza ponad połowę wartości sprzętu, co stanowi o nieopłacalności takiego działania. Każdorazowo jednak diagnozę, jak i naprawę płyty indukcyjnej należy powierzać wyłącznie specjalistom, którzy dysponują odpowiednią wiedzą oraz umiejętnościami.