Zieleń miejska jest niezwykle ważna dla funkcjonowania człowieka otoczonego betonową dżunglą. Niestety, budynków wszelkiego przeznaczenia rośnie coraz więcej, więc siłą rzeczy znikają zielone skwerki, dzikie łąki czy zalesione parki. Ma to szereg niekorzystnych następstw dla człowieka, jak i dla środowiska. Jak sobie z tym radzić? Mamy na to sposób!

Wiszące ogrody Semiramidy, czyli zieleń na dachu

Postępująca urbanizacja i rozwój miast wymuszają zmiany w przyrodzie – zmieniają krajobraz, wpływają na środowisko, a tym samym na nasze zdrowie. Kolejne tereny zielone trafiają „pod nóż” deweloperów, rosną kolejne centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe, a asfalt i beton leją strumieniami. Przyczynia się to do wielu negatywnych skutków, które dotykają bezpośrednio nas i środowisko – latem miasta bez drzew bardzo się nagrzewają i nie ma się gdzie schować, pogarsza się jakość powietrza, nie mówiąc już o zaniku zjawiska retencji w glebie.

Dlatego coraz chętniej sięgamy po nietypowe rozwiązania, które są w stanie przekształcić dach w rajski ogród, który nie tylko produkuje tlen i oczyszcza powietrze, ale pozwala skryć się w chłodnym cieniu i po obcować trochę z naturą. Dodatkowo ogród na dachu to też schronienie oraz źródło pokarmu dla wielu owadów – w tym pożytecznych zapylaczy, które są niezbędnym elementem w procesie produkcji żywności. Zielone dachy są rozwiązaniem problemu zaniku obszarów zielonych w miastach, dlatego warto inwestować w zakładanie ogrodów, nawet jeżeli nie posiadamy własnego skrawka ziemi przy domu. Można po prostu założyć ogród NA domu.

Zielony zakątek w sercu miasta – rodzaje ogrodów na dachu

Wydawać by się mogło, że zasadzenie roślin na dachu jest pomysłem zbyt abstrakcyjnym, aby się na to porywać. Jednak nic bardziej mylnego! Zakładanie ogrodów na dachach wymaga po prostu stworzenie odpowiedniego podłoża oraz dobór właściwych roślin. Pielęgnacje można zlecić specjalistom z Ogród Serwis Mariusz Dembiński.

Ogród na dachu może być:

  • Ekstensywny: idealny dla domów mieszkalnych – sprawdza się w przypadku dachów o dużym nachyleniu; powstaje z roślin sucholubnych, które nie wymagają większej pielęgnacji i  są odporne na suche raz wysokie temperatury; sprawdzą się tutaj rozchodniki, wszelkie zioła, trawy ozdobne, skalnice czy rojniki; ten typ ogrodu na dachu tłumi hałasy oraz pozwala obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń. 
  • Intensywny: to tak naprawdę tradycyjny ogród, który został przeniesiony na dach; znaleźć tu można klasyczne rośliny ogrodowe, drzewa i gęsty trawnik; wymaga więcej uwagi oraz pielęgnacji; zakłada się je na zazwyczaj na płaskich dachach dużych budynków, które są w stanie znieść obciążenie; powstanie takiego grodu na dachu najlepiej uwzględnić już na poziomie projektowania budynku; można w nich spacerować, jak po normalnym ogrodzie naziemnym.

Jak założyć ogród na dachu?

Marząc o własnym kawałku zieleni na dachu można pokusić się o samodzielne wykonanie, jednak trzeba mieć do tego odpowiednie zaplecze oraz wiedzę. Jako, że nie każdy może pochwalić się latami doświadczenia w ogrodnictwie jak Ogród Serwis Mariusz Dembiński, który oferuje swoje usługi od 1999 roku, zakładanie ogrodu warto zacząć od wykonania telefonu do fachowców.

Firma oferująca usługi ogrodnicze najlepiej doradzi, jak zabrać się za zakładanie ogrodu krok po kroku. Ważny jest tu sam projekt ogrodu na dachu musi uwzględniać nośność konstrukcji, nachylenie samego dachu oraz odpowiednią kompozycję podłoża dla roślin, które zostaną zasadzone. Dobry projekt to połowa sukcesu, drugie pół to realizacja, dlatego rozsądnie jest zgłosić się do fachowców w tej dziedzinie.