Planując budowę domku jednorodzinnego, większość z nas uwzględnia balkon lub taras z balustradą w jego projekcie. Jest to użyteczna przestrzeń, która może stać się ulubionym miejscem relaksu na świeżym powietrzu, jeśli zostanie poprawnie zagospodarowana. Odpowiednio wykonane ogrodzenie balkonu jest niezbędne do bezpiecznego używania tej przestrzeni, szczególnie jeśli w domu mieszkają lub będą mieszkać dzieci oraz zwierzęta.

Solidne zabezpieczenie balkonu

Jak wyjaśniają eksperci z firmy Boyk Adam Kolak, budowa balustrady balkonu ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa osób, które się na nim znajdują. Jeśli budujemy dom od zera, najlepiej jest pomyśleć o bezpieczeństwie dzieci już przy wyborze modelu balustrady, zamiast później martwić się o to, jak zniwelować ryzyko przy zabawach na balkonie. Najlepiej sprawdzają się ogrodzenia z niewielkimi przerwami pomiędzy poszczególnymi prętami lub wykonane z grubego szkła. Ta druga opcja może się wiązać z częstą potrzebą czyszczenia szyb, jeśli chcemy żeby balkon był ozdobą budynku. Ważna jest również odległość balustrady od podłogi. Im mniejsza, tym lepiej dla dzieci oraz zwierząt. Można także zastosować tzw. rollbolder, czyli rozwijany drewniany płotek, który wygląda ładnie, a przy okazji likwiduje przerwę między podłogą a ogrodzeniem. Podobnie można wykorzystać zabezpieczenie z rattanu. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo naszych psów i kotów, typowym rozwiązaniem jest zamontowanie siatki na całej szerokości balustrady. Przed zakupem należy jednak upewnić się, czy producent dostarcza siatki odporne na gryzienie i rozciągnięcia, a także wilgotność.

Wybór balustrady na taras

Jeśli nasz taras posiada schody, montaż balustrady i poręczy jest zalecany nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale także estetycznych. Obecnie dużą popularnością cieszą się modele wykonane ze stali nierdzewnej. Z łatwością można je dopasować do wielu kształtów tarasów i balkonów, co nie zawsze jest możliwe z innymi rodzajami materiałów. Kolejnym atutem materiału jest odporność na czynniki atmosferyczne. Balustrady szklane są z kolei charakterystyczne dla budownictwa nowoczesnego. Szkło może być mleczne lub przezroczyste i optycznie powiększać przestrzeń.