W budownictwie użyteczność jest coraz ważniejsza, ale liczy się także design. Dotyczy to nie tylko samego domu, ale również elementów otoczenia. Ważna jest zatem spójność ogrodzenia, w tym bramy wjazdowej, okien i drzwi. Z tych wszystkich elementów ogrodzenie wraz z bramą to najbardziej reprezentacyjne części otoczenia. Dziś przyjrzyjmy się więc projektowaniu bram. 

Budowa bramy wjazdowej a prawo budowlane

Zanim przejdziemy do kwestii projektowania i produkcji bram, należy poświęcić chwilę przepisom prawnym, a konkretnie prawu budowlanemu. Mówi ono, że furtka i brama nie może otwierać się na zewnątrz działki. Dalsze wytyczne są konkretne: brama powinna mieć 2,4 m szerokości, a furtka - przynajmniej 0,9 m. W przypadku ruchomych elementów, takich jak napęd do automatycznej obsługi, musi zostać spełnionych wiele wymagań, aby uzyskać gwarancję bezpieczeństwa. Takie bramy są bowiem kwalifikowane jako maszyny.

Jak wykonać dobry projekt bramy?

Gdy wiemy już, o czym pamiętać w kwestiach technicznych, możemy przejść do samego planowania bramy oraz ogrodzenia. Warto wziąć pod uwagę, że ważna jest spójność wszystkich elementów zewnętrznych. Dlatego najlepiej jest zacząć od dopasowania kolorów oraz faktur do elewacji budynku i wszystkiego, co składa się na kompozycję w otoczeniu domu. Zbyt wiele barw i wzorów będzie przytłaczać, dlatego dobrym rozwiązaniem jest umiar i prostota. Symetria to kolejna kwestia, o której nie wolno zapominać.Brama wjazdowa wraz z ogrodzeniem i furtką, poza tym, że mają być spójne pod względem koloru, powinny też mieć odpowiednie proporcje. Planując wymiary poszczególnych elementów, trzeba brać pod uwagę głównie wymogi prawa budowlanego, o czym już wspominaliśmy. Trzeba jednak zadbać również o to, aby brama i ogrodzenie prezentowały się razem harmonijnie i żeby jedno nie przytłaczało drugiego.Z projektem lub pomysłem na bramę udajemy się do firmy oferującej produkcję bram. Warto zwrócić uwagę na firmę Bram-Stall.

Jaką bramę wybrać - klasyczną, przesuwną czy automatyczną?

Wiele osób wybiera bramę automatyczną, wyposażoną w silnik, który umożliwia zdalne otwieranie i zamykanie. Decydując się na napęd, trzeba upewnić się, że materiały wybrane do przygotowania skrzydeł bramy są wytrzymałe na tyle, by podczas otwierania i zamykania zachowały stabilność. Bramy przesuwne mają jedno skrzydło, które przesuwa się wzdłuż ogrodzenia. Dzięki temu nie zajmuje miejsca na posesji, a samochód, nawet zaparkowany blisko bramy, nie będzie zakłócać jej pracy. Jedyne ograniczenie dotyczy miejsca obok bramy - powinno zmieścić się całe skrzydło.