Tradycyjny sposób podlewania roślin ogrodowych i traw jest coraz częściej wypierany przez system automatycznego nawadniania. Podlewanie za pomocą zraszaczy, mikrozraszaczy lub linii kroplujących, dostosowanych do potrzeb roślinności, to tania i efektywna metoda pielęgnacji przestrzeni ogrodowej. Sprawdźmy, jak wykona

Automatyczne nawadnianie ogrodu – korzyści

Podstawową zaletą systemu jest jego bezobsługowość. Użytkownik nie musi kontrolować ilości dozowanej wody oraz czasu podlewania – wszystko dzieje się automatycznie. Nawadniany obszar może być ustalony na cały ogród lub jego fragment. Rośliny otrzymują dokładnie taką ilość wody, jakiej potrzebują, co sprzyja jej racjonalizacji i zmniejsza zużycie o nawet 50%.

Kiedy zainstalować system nawadnianiu ogrodu?

System automatycznego nawadniania najkorzystniej zamontować przed założeniem ogrodu:

  • Podziemna część instalacji powinna być wykonana po przeprowadzeniu prac ziemnych, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych.
  • Nadziemna część systemu, składająca się ze zraszaczy lub linii kroplujących, jest wykonywana po nasadzeniu roślin i założeniu trawnika. 

Montaż systemu automatycznego nawadniania może być wykonany w istniejącym ogrodzie, ale wiąże się to z koniecznością jego przearanżowania.

 Instalacja systemu nawadniania ogrodu – samodzielnie czy z firmą?

Zaprojektowanie i montaż systemu nawadniającego wymagają doświadczenia i użycia specjalistycznych narzędzi, dlatego warto zlecić wykonawstwo firmie zewnętrznej, np. Ogrody Krzysztof Kulwicki. Skorzystanie z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej ma także inne zalety: fachowy serwis, przygotowanie instalacji na okres zimowy oraz gwarancja na działanie instalacji.

Montaż systemu nawadniającego krok po kroku

Prace instalacyjne rozpoczyna się od rozłożenia wszystkich części systemu nawadniającego na wybranym obszarze i połączenia ich. Rury umieszczane są w rowkach o głębokości od 20 do 40 cm. Zraszacze są osadzone na warstwie żwirowej (ok. 10 cm), zaś linie kroplujące – w ziemi na głębokości kilku centymetrów (opcjonalnie: na ziemi i pod przykryciem warstwy kory). Studzienka z zaworami powinna być umiejscowiona na warstwie żwiru, a później obsypana zagęszczonym piaskiem. 

Po instalacji wszystkich elementów systemu konieczne jest wyregulowanie zraszaczy i zaprogramowanie sterownika. Przed zasypanie rowków z elementami systemu należy upewnić się, że działają prawidłowo. Ziemia zasypana rowkami wymaga dodatkowego ugniecenia.