System przeciwpożarowy ma za zadanie ochronić ludzi oraz ich mienie przed zagrożeniem, jakim jest ogień. Najprostsze instalacje złożone są z detektorów płomieni i dymu, centrali i sieci rur z dyszami uwalniającymi środki gaśnicze. Taki system musi posiadać odpowiednie urządzenia dobrane pod względem środowiska, w jakim mają być zamontowane. Prawidłowy projekt i założenie instalacji ułatwiają prowadzenie działań związanych z wybuchem pożaru. Jak zaplanować dobry system przeciwpożarowy?

Najważniejsze zasady projektowania instalacji przeciwpożarowej

Zabezpieczenia przeciwpożarowe muszą przede wszystkim spełniać określone normy przewidziane przepisami prawa. Przy planowaniu systemu należy działać zgodnie ze specyfikacją techniczną Polskiego Komitetu Normalizacji i Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego zatwierdzoną w lipcu 2020 roku. Dokument ten zawiera szczegółowe informacje na temat nie tylko optymalnych poziomów dźwięku wydawanego przez sygnalizator przeciwpożarowy, ale też dodatkowych wymogów w postaci:

  • co najmniej jednego sygnalizatora w każdej strefie pożarowej;
  • zamontowania w każdym budynku co najmniej dwóch sygnalizatorów akustycznych, nawet jeśli jeden osiąga zalecane natężenie dźwięku;
  • zwrócenia w projekcie szczególnej uwagi na te pomieszczenia, w których sygnalizatory zostaną rozdzielone drzwiami;
  • unikania sytuacji, w których mogłoby wystąpić znaczne natężenie dźwięku.

Poza tym każdy element systemów przeciwpożarowych musi być opatrzony certyfikatem zgodności i mieć świadectwo dopuszczenia do stosowania. Dokument ten określa również dopuszczalne ustawienia konkretnych urządzeń.

Kto może wykonywać systemy przeciwpożarowe?

Instalacja przeciwpożarowa jest jednym z integralnych systemów składających się na całość zabezpieczeń zastosowanych w budynku. Musi zostać wykonana przez wykwalifikowany i doświadczony zespół, taki jak eksperci z firmy Aquaterm Pałys Sebastian. Przepisy prawa nie nakładają na montujących instalację obowiązku posiadania certyfikatu państwowego, ale muszą oni posiadać uprawnienia nadane przez producentów i dostawców poszczególnych elementów instalacji.

Specjaliści powinni wykazać się profesjonalizmem i rzetelnością. Warto pamiętać, że współczesne systemy p-poż są zbudowane z bardzo zaawansowanych urządzeń elektronicznych programowanych w taki sposób, by można było sterować nimi nawet z poziomu aplikacji w smartfonie. Aby dobrać optymalną dla danego budynku instalację o odpowiednich parametrach, monterzy muszą współpracować z architektami i inwestorem.