Czy wiesz, że meble ogrodowe, zamiast kupować, możesz z powodzeniem wykonać samodzielnie? Do stworzenia stylowych ławek, stolików, krzeseł i siedzisk wystarczą Ci jedynie palety. Drewno wysokiej jakości jest twarde, wytrzymałe i naturalne, co wpływa na wartość umeblowania. Wystarczy tylko zastosować odpowiednią technikę. Jak własnoręcznie zrobić meble do ogrodu? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Jakie zestawy ogrodowe można stworzyć z palet?

Meble z drewna mogą przybierać różne formy. Meble ogrodowe z palet to przede wszystkim krzesła i najrozmaitsze modele siedzisk. Do ich przygotowania należy jedynie nabić na siebie dwie palety. Otrzymamy wówczas mebel o wysokości 30 cm. W ten sposób można zrobić też idealny stolik do ogrodu. Blat wykonuje się poprzez uzupełnienie miejsc między listwami. Powstałą konstrukcję wystarczy rozbudować o następne części. Postawiona do góry i przybita z tyłu paleta będzie praktycznym oparciem dla siedziska lub fotela ogrodowego. Spód palety z nabitymi pod poprzeczki dodatkowymi listwami pozwoli stworzyć nowoczesne skrzynki dla roślin. Najlepiej wcześniej uszczelnić je folią, a dopiero później wypełnić je ogrodniczym podłożem.

Jak zbudować meble ogrodowe z palet?

Meble tarasowe wpływają na komfort spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zestawy ogrodowe można stworzyć w prosty sposób. Komplet kanap z palet własnego projektu będzie stanowić oryginalną ozdobę tarasu. Wystarczy tylko wykonać następujące kroki:

 • Przeciąć na dwie równe części wzdłuż prostej listwy szeroką na 80 cm paletę. Następnie ułożyć na siebie dwie palety. Będą tworzyć dobrą podstawę do dalszego cięcia.
 • Przymocować oparcie na wierzchu konstrukcji.
 • Połączyć dwiema długimi listwami poszczególne części. Otrzymuje się je poprzez wybicie desek z palet i docięcie ich na właściwą długość.
 • Przyśrubować zainstalowane listwy w równych odstępach z tyłu podbudowy.
 • Dołączyć oparcie do siedziska. Pozwoli to sprawdzić, czy dane elementy do siebie pasują.
 • Drewno w surowej postaci trzeba oszlifować za pomocą papieru ściernego. Używa się do tego grubego, a następnie drobnego papieru. Szlifuje się przede wszystkim ostre krawędzie. Ze spodu deszczułek powinno się za to usunąć korę.

  Jak pomalować meble do ogrodu?

  Do pomalowania drewna potrzebny będzie specjalny pędzel z włosia. Umożliwi on precyzyjne nałożenie farby. W przypadku nowego pędzla należy go wcześniej oczyścić z pyłu i włosków. W celu zmatowienia i odpylenia powierzchni zaleca się przeszlifowanie ich drobnym papierem ściernym. 

  Drewno pokrywa się najpierw chroniącym przed owadami i grzybami impregnatem, potem lakierobejcą. Lakiery do drewna, impregnaty, oleje i farby zabezpieczają drewno przed wilgocią i promieniowaniem UV. Pozwalają również otrzymać matowe lub połyskujące wykończenie. 

  Najpierw, przed składaniem, należy nałożyć jedną warstwę, a potem drugą, tzw. dekoracyjną. Po zaaplikowaniu pierwszych warstw trzeba odłożyć części do wyschnięcia na ok. 2-4 godziny. Po wyschnięciu można je zmontować. 

  Gdzie kupić meble ogrodowe?

  Wykonanie krzeseł ogrodowych czy innego wyposażenia wymaga jednak nieco czasu oraz odpowiednich narzędzi i środków. Jeśli z jakichś powodów nie chcesz samodzielnie robić lub odnawiać mebli ogrodowych, możesz skorzystać z szerokiej oferty sklepów. Polscy producenci mebli proponują duży wybór zestawów ogrodowych, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

  Klasyczne meble do ogrodu pozwalają stworzyć miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu. Można je znaleźć w sklepach meblarskich stacjonarnych lub internetowych. Co ważne, wiele firm oferuje też wykonywanie mebli na zamówienie. 

  Planujesz urządzanie tarasu lub balkonu? Sprawdź, jakie meble ogrodowe wybrać.