Właściciele sporych ogrodów mają na głowie zdecydowanie więcej prac pielęgnacyjnych. Te ze względu na powierzchnię przydomowego zieleńca zajmują też dużo czasu. Jednak można je uprzyjemnić, wybierają odpowiedni sprzęt ogrodowy do koszenia trawnika. Obecnie na rynku jest duży wybór tradycyjnych kosiarek, a co więcej nawet automatycznych robotów. Ich wykorzystanie sprawi, że utrzymanie ogrodu w nienagannym stanie nie sprawi tylu problemów.

Moc spalinowej kosiarki

Poza modelami elektrycznymi, zasilanymi z sieci równie dużą popularnością cieszą się urządzenia spalinowe. Ich wydajny silnik sprawia, że koszenie rozległych trawników zajmuje o wiele mniej czasu, niż w przypadku wykorzystania kosiarek elektrycznych bądź akumulatorowych. Kwestia budząca wątpliwości podczas zakupu to najczęściej fakt wytwarzanych spalin podczas działania. Można jednak wybrać egzemplarz wyposażony w silnik czterosuwowy, który jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska. Warto pamiętać, że taki sprzęt sprawdzi się przede wszystkim podczas koszenia trawy na prostym terenie. Między innymi w ofercie sklepu Serwis Ogród, odnajdziemy również modele mielące, czyli mające funkcję mulczowania. Oznacza to, że podczas przycinania trawnika można go jednocześnie nawozić – skoszone źdźbła są mielone i rozkładane na przystrzyżonej powierzchni.

Zaprogramowane koszenie

Coraz większym uznaniem wśród właścicieli dużych ogrodów cieszą się roboty koszące, które radzą sobie bezproblemowo z powierzchnią nawet 5000 m2. Przede wszystkim to znaczna oszczędność czasu, ponieważ urządzenie wystarczy zaprogramować, jak często i w jakich porach dnia ma wyjeżdżać ze stacji dokującej. My możemy z kolei się zrelaksować, ponieważ całą żmudną pracę związana z koszeniem trawnika, wykonana kompaktowy robot. Należy jednak pamiętać, aby przed pierwszym uruchomieniem ułożyć w ogrodzie kabel ograniczający, wyznaczający strefy, do których kosiarka nie wjedzie. Warto również pilnować, aby na ziemi nie znalazły się żadne kamienie, dziecięce zabawki czy klamerki. Urządzenie bowiem nie omija takich przeszkód, co może skutkować uszkodzeniem samego sprzętu, jak i ukrytych w trawie przedmiotów.

Wielozadaniowy traktorek

To z kolei najdroższa inwestycja ze wszystkich opisanych w artykule. Dużą zaletą takiego sprzętu ogrodowego stanowi możliwość jego wykorzystania nie tylko latem czy wiosną, ale również zimą. Bardzo często bowiem kosiarki samojezdne są wyposażone w dodatkowy osprzęt, pozwalający na odśnieżanie lub zamiatanie. Ponadto moc ich silnika jest nieporównywalnie większa w stosunku do ręcznych modeli spalinowych, dlatego będą idealne do trawników o powierzchni ponad 3000 m2. Przy takim metrażu zakup traktorka ogrodowego wydaje się wręcz niezbędny. To zdecydowanie wygodniejsza forma pielęgnacji zieleni, a w dodatku bardzo precyzyjna mimo dużych rozmiarów sprzętu.