Jaka tuja najlepiej sprawdzi się na żywopłot?

Materiał partnera
2019-06-24

Posadzenie żywopłotu to doskonałe rozwiązanie, by w ekologiczny sposób uchronić się przed ciekawskim wzrokiem przechodniów i zaznaczyć granicę działki. W tym celu można wykorzystać różne gatunki roślin, jednak żywopłot z tui wygląda zdecydowanie najbardziej efektownie. Podpowiadamy, które żywotniki sprawdzą się najlepiej w tej roli.

Tuja Szmaragd

Tuja Szmaragd jest najbardziej popularną odmianą tui zachodniej. Krzew ten charakteryzuje się zwartym, regularnym i stożkowatym pokrojem. Jego największą ozdobą są miękkie i intensywnie zielone igły, które nie brązowieją w okresie jesienno- zimowym. Tuja Szmaragd rośnie stosunkowo wolno, ale może osiągnąć nawet do 6 metrów wysokości, co czyni ją idealną rośliną na żywopłot. W łatwy sposób można korygować jej kształt poprzez regularne przycinanie. Żywotnik dobrze znosi zabiegi pielęgnacyjne tego rodzaju. Dużym plusem jest także fakt, że tuja szmaragd posiada ograniczoną liczbę szyszek, dzięki czemu nie trzeba co chwilę porządkować posesji. Aby cieszyć się zdrowym żywopłotem z tych roślin, należy zapewnić im odpowiednie warunki uprawowe. A wymagania tui Szmaragd są pod tym względem dosyć duże. Jak informuje ekspert z firmy Limba, która zajmuje się sprzedażą roślin ozdobnych- przede wszystkim żywotnik z tego gatunku najlepiej wzrasta w słonecznych, ciepłych stanowiskach. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje też żyznej i stale wilgotnej gleby. Odmiana ta nie jest odporna na silne mrozy ani  na choroby grzybicze. Zaniedbany krzew szybko żółknie i obumiera przez co w żywopłocie mogą tworzyć się nieestetyczne luki.

Tuja Brabant

Tuja Brabant to także odmiana tui zachodniej, jednak od tui szmaragd różni się znacząco. Cechuje ją dużo szerszy i bardziej rozłożysty pokrój, przez co kształtem krzew bardziej przypomina kolumnę. Jest też mniej zwarty od swojej kuzynki, ale gęstość tui Brabant można kontrolować poprzez systematyczne podcinanie, które bardzo dobrze toleruje. Dzięki temu krzew szybko zagęszcza się i tworzy roślinną ścianę, która jest tak pożądana w każdym żywopłocie. Dużą zaletą tui Brabant jest szybki wzrost. Roślina, która ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju może osiągnąć wysokość nawet kilkunastu metrów. Dla niektórych właścicieli posesji wadą może być to, że tuja Brabant brązowieje w zimie i wytwarza sporą ilość szyszek. Niemniej jest to odmiana dużo mniej wymagająca i bardziej odporna na choroby grzybicze niż tuja szmaragd. Znacznie lepiej sprawdzi się na działkach, na których występuje mało żyzne podłoże. Nie wymaga też skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych i ochronnych.

Opracowanie artykułu:

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe "Limba" Leszek Stachowicz

ul. Chodkiewicza 14d/8, 78-100 Kołobrzeg zachodniopomorskie
e-mail
www