Wysoka wilgotność wykazuje niekorzystny wpływ na wiele rodzajów materiałów, które stosujemy do wykończenia wnętrz. Dlatego też jeśli mamy w planach aranżację pomieszczenia, w którym para wodna lub woda będą stale obecne, warto zastanowić się nad montażem wodoodpornych ścianek działowych oraz mebli. Modną i trwałą zabudowę można wykonać z laminowanych płyt HPL. Co je charakteryzuje?

Gdzie mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością powietrza?

Podwyższona wilgotność powietrza panuje w łazience i kuchni, jeśli nie jest ona wyposażona w sprawny system wentylacyjny. Poza tym występuje ona we wszystkich pomieszczeniach z dużą ilością natrysków lub kranów. Mowa tu oczywiście o obiektach użyteczności publicznej, a więc pomieszczeniach przybasenowych, publicznych sanitariatach, zmywalniach naczyń, pralniach czy suszarniach. Wymienione wyżej miejsca narażone są na intensywną eksploatację. Trudno więc wykończyć je w sposób podobny do tego, jaki stosujemy przy aranżacji domowej przestrzeni. Zastosowanie materiałów drewnianych lub drewnopochodnych to nie najlepszy pomysł. Pod wpływem wilgoci zaczną gnić i pleśnieć, a poza tym wymagają czasochłonnej konserwacji, co z pewnością podniesie koszty utrzymania budynku. Zupełnie inaczej jest z płytami HPL.



Zalety płyt laminowanych HPL

Płyty laminowane HPL to wysokociśnieniowe laminaty, które wytwarza się ze sprasowanych na gorąco warstw papieru rdzeniowego, które dodatkowo impregnuje się żywicą fenolową. Całość wzmacnia się przy pomocy żywic melaminowych. W efekcie materiał staje się monolityczny, co oznacza, że nie rozwarstwia w czasie użytkowania. Jak informuje specjalista z firmy Sanipol – płyty laminowane HPL:

  • wyróżniają się dużą odpornością na zgniatanie, rozrywanie i inne uszkodzenia mechaniczne,

  • praktycznie nie podlegają ścieraniu,

  • nie absorbują wody,

  • są ognioodporne,

  • nie mają porów, a więc nie wnikają w nie zanieczyszczenia,

  • są łatwe w obróbce i montażu,

  • są bardzo estetyczne, występują w dowolnym wzorze i kolorze.

Płyty laminowane HPL idealnie nadają się do wykończenia wnętrz o podwyższonej wilgotności. Można tworzyć z nich lekkie ściany działowe, które w razie potrzeby da się z łatwością zdemontować i zamontować w innym miejscu. Z płyt HPL produkuje się też parawany, kabiny prysznicowe, toaletowe czy przegrody pisuarowe. Materiał ten służy również do wyrobu wodoodpornych mebli – blatów, szafek, półek. Co ważne, do zastosowania płyt laminowanych HPL zachęca konkurencyjna cena i szybki czas realizacji zamówienia. Żaden inny typ zabudowy nie powstaje tak błyskawicznie!