Gęsty trawnik o intensywnie zielonym kolorze to marzenie każdego właściciela ogrodu. Zdrowy i estetyczny wygląd trawy zapewnia jej regularne nawożenie. Na końcowy efekt wpływa wybór właściwego nawozu do trawnika. Powinien być dobrany do wymogów trawy, a częstotliwość prac dostosowana do czasu, jakim dysponujemy. Jaki nawóz na trawnik zatem wybrać? Podpowiadamy!

Jakie są rodzaje nawozów na trawnik? 

Właściwa pielęgnacja trawników polega głównie na jego prawidłowym nawożeniu. Nawozy do trawy można podzielić ze względu na:

  1. Zawartość. Wyróżnia się nawozy mineralne (w tym azotowe), organiczne, fosforowe oraz fosforowo-potasowe, nazywane odpowiednio N-P-K oraz P-K. Specjalistyczny środek do trawy zawiera przy tym nie tylko cenne makroskładniki, ale również potrzebne związki mineralne. Występują w formie granulatu, płynu (do rozcieńczenia z wodą) lub proszku. Spośród nawozów organicznych wyróżnia się natomiast obornik, kompost oraz torf. Obornik wpływa na odżywienie trawy, a dzięki dużej zawartości azotu może być stosowany wiosną. Najczęściej używa się granulowanej formy w postaci bezzapachowego i wysuszonego obornika. Bogaty w próchnicę kompost sprawia, że podłoże staje się bardziej przewiewne, a jego struktura lżejsza. Natomiast składający się z żelaza i fosforu torf może być używany przez cały rok.
  2. Sposób aplikacji. Nawozy mineralne w tym przypadku dzieli się na w płynie i granulowane. Granulaty mogą być podawane w suchej bądź rozcieńczonej wodą i używanej do opryskiwania postaci. Granulaty działają przy tym dłużej, nawet do 120 dni. Rozsypane granulki aktywują odżywcze składniki.

Jaki nawóz do trawy stosować na wiosnę, a jaki latem?

Nawożenie trawnika na wiosnę wymaga stosowania środków stanowiących bogate źródło azotu. W ten sposób możliwe będzie szybkie i bujne wzrośnięcie trawy. Powinny także składać się z fosforu, potasu, wapnia i magnezu, które wzmocnią źdźbła, uodpornią na choroby oraz dodadzą im barwy. Nawóz do trawnika na lato stosuje się za to w odpowiednich warunkach pogodowych. Pozwala to na utrzymanie pożądanego koloru murawy. W letnim okresie poleca się uniwersalne środki o wielu składnikach.

Nawóz jesienny do trawnika

W okresie przygotowawczym do zimy zaleca się używanie preparatów mieszczących w swoim składzie związki fosforu i magnezu (lub potasu). Niewskazane jest za to stosowanie środków z azotem. Połączenie magnezu i fosforu wpłynie korzystnie na korzenie trawy, a dodatkowo ochroni ją przed chorobami oraz wzmocni odporność na mrozy. Nawóz jesienny do trawnika pozwala przede wszystkim na przygotowanie murawy na zimę.

Wapnowanie trawnika

Zabiegiem uzupełniającym jest zastosowanie wapna na trawnik. Polega na kontroli pH podłoża przy użyciu pH metru. Jeśli go nie posiadamy, możemy oddać próbkę gleby do analizy Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej. W przypadku niższego odczynu niż standardowe 5,5-6,5 odkwasza się trawę za pomocą granulowanego wapnia. Przy podłożu gleby o pH 7,0-8,0 korzysta się za to zakwaszających środków np. siarczanu amonu.

Ceny środków do nawożenia trawnika są różne i zależą od składników oraz właściwości. Zwykłe środki o wielu składnikach można kupić za ok. 10-15 zł za kg. Podobnie kosztują produkty w płynnej postaci. Wielofunkcyjne preparaty umożliwiające dodatkowo zagęszczanie lub odchwaszczanie trawy można natomiast nabyć za ok. 20-60 zł.