Chcesz rozpocząć przygodę z tworzeniem witraży, a może zajmujesz się majsterkowaniem i musisz dociąć kawałek szyby? Bez względu na powód, który przywiódł Cię w to miejsce, jedno jest pewne – poszukujesz noża, który przetnie szkło i jednocześnie nie doprowadzi do zniszczenia materiału. Na co należy zwracać uwagę, podczas zakupu? Jak przełamywać nacięte szkło? Właśnie tutaj znajdziesz odpowiedź!

Strona cynowa czy powietrzna – o co chodzi?

Osoby, które nie mają do czynienia z cięciem szkła na co dzień, mogą nie zdawać sobie z tego sprawy, ale szkło należy ciąć po właściwej stronie. Jak określić, która strona jest cynowa? Pomóc może Ci bardzo łatwy test z wykorzystaniem kropli wody. Dokładnie umyj i osusz szybę, a następnie nanieś na nią kroplę wody. To samo powtórz z drugiej strony. Powierzchnia cynowa sprawia, że kropla wody nie rozpływa się po szybie. Cięcie szkła przez osobę niedoświadczoną powinno zawsze odbywać się od strony powietrznej, a zatem tej, po której naniesiona kropla wody się rozlała.

Jaki nóż kupić?

Duży wpływ na jakość cięcia ma nie tylko typ noża, ale również technika. Nawet najlepszy nóż do szkła nie sprawdzi się, dopóki nie nabierzesz wprawy. Doświadczony szklarz bez problemu przetnie szkło nawet przy pomocy kawałka ostrej blachy lub gwoździa. Niestety, amatorzy nie mają tyle szczęścia. Im mniej doświadczenia posiadasz, tym więcej czasu poświęć na znalezienie dobrych narzędzi. Nóż powinien być ostry, aby bez problemu poradzić sobie z zarysowaniem tak twardego materiału, jakim jest szkło. W sklepach możesz natknąć się na noże do szkła nieruchome lub w formie obracającego się kółeczka, działające na podobnej zasadzie, co nóż do pizzy. Ogromne znaczenie ma również rękojeść, lecz to akurat kwestia dość indywidualna. Nóż powinien dobrze leżeć w dłoni i umożliwiać mocny, pewny chwyt. Duży wybór noży oraz innych narzędzi do obróbki szkła możesz znaleźć w ofercie firmy Agropref. Kiedy już zakupisz niezbędne narzędzia – czas na cięcie!

Jak przełamywać szkło, aby go nie zniszczyć?

Wbrew pozorom, cięcie szkła jest bardzo łatwe. Po wykonaniu nacięcia zachodzi zmiana naprężenia w strukturze szkła. Pamiętaj, aby zarysowanie wykonać szybko i pewnie. Naprężenie może szybko ulec wyrównaniu, dlatego zaraz po jego wykonaniu, konieczne jest przełamanie szkła. W tym celu możesz wykorzystać specjalistyczne przyrządy do łamania i szczypce lub wspomóc się po prostu nożem. Jednym z często popełnianych błędów jest zbyt długie zwlekanie z przełamywaniem. Kiedy naprężenie się wyrówna – estetyczne, równe przełamanie szkła będzie niemożliwe.