Pelargonie od lat niezmiennie cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród ogrodników, ale również osób, które szukają wyjątkowych kwiatowych dekoracji na swój balkon lub taras. To sprawiło, że powstało wielu różnych gatunków tych kwiatów o odmiennych barwach od krwistoczerwonych, poprzez odcienie różowego i łososiowe, na biskupich kończąc. To sprawia, że można stworzyć z nich przepiękne kompozycje.

Najpopularniejsze odmiany

Wśród tych roślin balkonowych można wyróżnić najbardziej powszechne pelargonie rabatowe. Cechują się omszonymi łodygami oraz liśćmi o okrągławym kształcie. Ich kwiatostany przybierają formę kul, składających się z pojedynczych, drobnych kwiatów. Równie często wybierane są pelargonie wiszące, nazywane również bluszczolistnymi ze względu na podobieństwo właśnie do tej rośliny. Ich cechą charakterystyczną są właśnie bardzo długie pędy, układające się kaskadowo, dlatego stanowią ciekawą propozycję ozdoby balkonu od zewnętrznej strony jego balustrady. Warto również zwrócić uwagę na gatunki wielokwiatowe – anielskie. Mają duże kwiatostany z ciemnym środkiem oraz strzępkowate liście. Wyjątkową odmianę stanowią zaś pelargonie pachnące, które nawet przy delikatnym podmuchu wiatru uwalniają przepiękną woń. To zdecydowanie rekompensuje ich mniej okazałe w porównaniu do poprzedniczek kwiaty.

Prawidłowe sadzenie pelargonii

Aby móc cieszyć się tą wyjątkową ozdobą na swoim balkonie, należy przestrzegać zasad dotyczących ich uprawy. To rośliny dość wrażliwe na niskie temperatury, dlatego najlepiej umieszczać je w ziemi dopiero w połowie maja, gdy nie ma już tak dużego ryzyka porannych przymrozków. Sadzonki powinny być rozmieszczane w odstępach 25-30 cm w jasnych pojemnikach, które nie będą przyciągać promieniowania słonecznego i tym samym powodować przegrzania kwiatów. Pelargonie potrzebują ponadto podłoża lekkiego, próchniczego o odczynie obojętnym. W wielu sklepach ogrodniczych i szkółkach roślin, takich jak między innymi Sequoia, można nabyć specjalne podłoża dedykowane właśnie tym kwiatom. Warto pamiętać, że najlepiej będą kwitły na stanowiskach dobrze nasłonecznionych

Pielęgnacja kwiatów

Choć, jak zostało już wspomniane, pelargonie są wrażliwe na niskie temperatury, to jednocześnie nie sprawiają kłopotu w uprawie. Należy pamiętać o ich obfitym i regularnym podlewaniu rano oraz wieczorem. Z ewentualną suszą najlepiej poradzą sobie odmiany bluszczolistne. Czas kwitnienia natomiast można wydłużyć poprzez systematyczne usuwanie zeschniętych już kwiatostanów, na miejscu których wyrastają nowe. Ponadto wzrost pędów oraz kwiatów można wspomóc, dodając raz w tygodniu do wody nawóz bogaty w azot oraz potas. Takie preparaty są również dostępne w formie granulatów, które aplikuje się bezpośrednio do ziemi i cechują się one długim działaniem.