Jeszcze do niedawna z hydromasażu mogliśmy korzystać jedynie w sanatoriach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz wypoczynkowych. Obecnie jednak możemy bez trudu korzystać z tego zabiegu również w zaciszu domowej łazienki. Potrzebny sprzęt do masażu wodnego możemy bowiem zamontować w wannie akrylowej każdego producenta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto to zrobić.

Rodzaje hydromasażu

Hydromasaż jest jedną z form hydroterapii, która polega na oddziaływaniu na nasze ciało wodą w każdej postaci. Hydromasaż, zwany też masażem wodnym wykorzystuje wodę w stanie ciekłym. Wyróżnić przy tym możemy kilka rodzajów tego zabiegu:

  • masaż wodny,
  • masaż powietrzny (perełkowy),
  • masaż wodno-powietrzny.

Każdy z nich polega na połączeniu tradycyjnego masażu (i korzyści, jakie z niego płyną) z kąpielą (i towarzyszącym jej właściwościom relaksującym). W przypadku masażu wodnego stosowane są dysze, które wypompowują wodę pod wysokim ciśnieniem. Ta uderza w mięśnie i powoduje w ten sposób ich rozluźnienie. Masaż powietrzny, inaczej perełkowy, oddziałuje na ciało za pomocą bąbelków powietrza. Może być stosowany osobno, ale najczęściej stanowi uzupełnienie klasycznego hydromasażu. Natomiast masaż wodno-powietrzny obejmuje, jak wskazuje nazwa, masowanie wodą mieszaną w dyszach z powietrzem.

Do skutecznego masażu wodnego potrzeba co najmniej czterech dysz, ale firmy zajmujące się montażem hydromasażu oferują systemy wyposażone w system sześciu  czy dwunastu, jak w ofercie firmy Magmar. Wanna z hydromasażem może być ponadto wyposażona w inne udogodnienia, jakie oferuje nowoczesna technologia, na przykład automatyczną dezynfekcję, płukanie oraz osuszanie wanny.

Zalety masażu wodnego

Zabiegi wodne stosowane były już w czasach starożytnych. Szczególnie ceniono je wśród Rzymian, którzy znani są ze swego umiłowania do łaźni. Równie długo też znane są lecznicze właściwości zarówno kąpieli, jak i masażu. Nowoczesny hydromasaż niesie ze sobą korzyści dla zdrowia i urody. Mogą korzystać z niego dzieci, osoby w sile wieku, a także starsze. Szczególnie jednak zalecany jest osobom, które przez długi czas pracują w pozycji stojącej lub siedzącej. Masaż wodny znajduje również zastosowanie w leczeniu:

  • chorób zwyrodnieniowych stawów,
  • zapalenia stawów
  • rwy kulszowej,
  • niedokrwienia kończyn dolnych,
  • chorób układu oddechowego,
  • mózgowego porażenia dziecięcego.

Nie należy jednak przeprowadzać go u osób cierpiących na schorzenia skóry, z nadciśnieniem lub jeśli na skórze są otwarte rany.

Warto wspomnieć również o zaletach, jakie hydromasaż ma na gruncie kosmetyki. Zabieg ten poprawia ukrwienie skóry, co wpływa pobudzająco na zachodzące w niej procesy i prowadzi do poprawy kondycji skóry. Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej poprzez redukcję cellulitu. U kobiet po porodzie masaż wodny pozwala przywrócić sprężystość mięśni brzucha. Ponadto, jak każdy inny masaż, działa odprężająco.