Meble kuchenne to sprzęt, który powinien wystarczyć na lata. Dlatego też ich wybór powinien być przemyślany. Styl i rozmiar wnętrza to jeszcze nie wszystko. Ważne, aby dzięki umeblowaniu czuć się w kuchni komfortowo. Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Czy warto zdecydować się na tańsze umeblowanie np. używane, czy lepiej zapłacić więcej za cały zestaw stworzony na zamówienie?

Po pierwsze: fronty i materiały

Planowanie aranżacji kuchni należy rozpocząć od wyboru tworzywa na tzw. fronty np. szafek. Najczęściej stolarze tworzą je z foliowanych bądź emaliowanych płyt MDF. Jest to płyta pilśniowa wykonana z włókna z drewna używana również do produkcji ściennych paneli czy dekoracyjnych listew. Cechują się względną odpornością i niewielkimi kosztami. Niestety nie są wodoodporne. Droższe, ale bardziej wytrzymałe jest umeblowanie drewniane.  Sprawdzają się w kuchniach w stylu rustykalnym czy wiejskim. Tworzy się je za pomocą takich rodzajów drewna jak m.in. sosna, brzoza, buk czy odmiany egzotyczne. Fronty mogą się zamykać systemem zatrzaskowym. Dlatego też polecane są przy drzwiczkach matowych. Sprawdzą się poza tym przy drzwiach, które nie zostawiają śladów. Mogą być poza tym tworzone ze szkła, stali czy polimerowego laminatu. W sklepach z meblami do kuchni można spotkać różne odmiany, od gładkich po błyszczące, dekoracyjne, w rozmaitych barwach i deseniach. Budują je listwy i pilastry, ramki i frezowania oraz szklane części. Do najpopularniejszych kształtów należą te w rodzaju „mydełka”. Wyróżniają się łatwym czyszczeniem. Ich wykończenie stanowią forniry, lakiery, folie, akryle, betony czy lustra. Dodatkowo poddaje się je zabiegom np. patynowaniu czy szczotkowaniu.

Po drugie: wybór zestawu mebli kuchennych

W skład mebli kuchennych powinien wchodzić pełen zestaw, który można zamówić lub zakupić. Zaliczają się do niego: szafki do kuchni – zamaskują roboczy blat – regały kuchenne oraz szafka pod zlewozmywak. Przy tym mogą być wiszące lub wolnostojące. Dolne z reguły są połączone z blatem, który wlicza się w gotowy zestaw lub trzeba go dopiero kupić. Pełny zestaw może uwzględniać otwarte półki lub szklane witryny. Dlatego też ciekawą opcją są gotowe zestawy kuchenne. Uzupełniają je fronty, okucia oraz innego typu uchwyty do mebli. Standardowy komplet pasuje do niewielkich pomieszczeń. W związku z tym sprawdzi się w mieszkaniu o niewielkim metrażu. Różnego rodzaju układy np. w kształt litery „L” zależą od zabudowy. Tzw. ustawienie w ciągu pozwala zaoszczędzić miejsca w przypadku wiszących elementów. Zestaw może uzupełniać „wyspa”, czyli oddzielona płyta grzewcza oraz kuchenny blat, a także kuchenne meble narożne. Zawsze jednak istnieje możliwość przearanżowania wnętrza.

Po trzecie: Tanie czy drogie? Lepiej zapłacić mniej czy więcej?

Istnieje wiele opcji, od mebli kuchennych używanych, po gotowe zestawy w sklepach aż do tworzonych na zamówienie. Różnią się jakością oraz cenami. Alternatywą może być zakup starego umeblowania np. meblościanek, które można poddać renowacji. Cegły, bloczki betonowe czy glazura to tanie materiały, które pozwolą uzyskać wnętrze w stylu industrialnym lub wiejskim. Najtańsze zestawy mebli kosztują ok. 400 zł. Jeśli jednak chcemy cieszyć się dobrze zaaranżowanym pomieszczeniem, zawsze lepiej zapłacić więcej.

Wnioski

Dokonując wyboru mebli do kuchni, trzeba wziąć pod uwagę wykończenia podłóg i ścian. Dzięki temu wszystko będzie zharmonizowane. Warto wiedzieć, że oprócz podstawowych pomiarów, dobrze jest wziąć pod uwagę pełną funkcjonalność sprzętu. Szafki kuchenne powinny się np. otwierać i zamykać bez problemu. Modele wiszące sprawdzą się w pomieszczeniach z oknami. Dodatkowe szuflady i półki również są zaletą. Równie istotny jest łatwy montaż oraz pojemność zakupionego umeblowania. Wszystko jednak zależy od budżetu.