Jakie okna dachowe wybrać? Uszczelnianie i obróbka

2019-12-03
okna dachowe

Stolarka okienna w przypadku zadaszeń wiąże się z trudnym wyborem. Instalowana na dachu ma za zadanie doświetlić wnętrze, a przy tym odpowiada za przewietrzenie powietrza i zabezpieczenie przed np. silnym wiatrem. Montuje się ją nie tylko na poddaszach, ale też na parterach. Jakie konstrukcje okienne wybrać? Na co trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę? Jak wygląda sterowanie, regulacja oraz obróbka okiennic? Jakie akcesoria okienne np. rolety na okna dachowe warto kupić?

Od czego zależy wybór okien dachowych?

Zarówno okna dachowe balkonowe, jak i zwykłe należy wybierać przede wszystkim pod względem wielkości pomieszczenia oraz przeznaczenia. Szczególnie ważna jest liczba oraz rozmiary stolarki okiennej. Pomocna w tym zakresie jest proporcja powierzchni okiennej (w świetle ościeżnicy) do powierzchni podłogowej. Stosunek ten powinien wynosić 1:8. Przykładowo, do oświetlenia lokalu o metrażu 20 m2 potrzebne będą konstrukcje okienne, których powierzchnia okienna wynosi 2,5 m2. Oprócz tego warto wziąć pod uwagę kąt nachylenia zadaszenia. Przyjmuje się, że im mniejszy jest kąt nachylenia, tym większa powinna być wysokość okien dachowych. Instalacja na wyższym poziomie pozwala na łatwą obsługę i lepsze oświetlenie pokoju. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła (Uw). Dobrze jest także dokupić  odpowiednie akcesoria. Do najczęściej wybieranych zaliczają się markizy i rolety dachowe.

Jak obrobić okno dachowe?

Jedną z kluczowych części montażu okna dachowego jest jego obróbka. W jej ramach przykręca się do nośnych profili ze stali płyty, które są przytwierdzone do części więźby dachowej. Żeby przeprowadzić prawidłowo proces zabudowy, wycina się z płyty z gipsu i kartonu kilka kawałków. Będą stanowić podstawę konstrukcji. W przypadku zespojeń w obszarze wnęki wykańczane są w podobny sposób. Siatka połączona z włóknem ze szkła lub metalu jest wtłaczana w wewnętrzne narożniki.

Następnie jest wklejana w powłokę gipsowej masy szpachlowej. Za pomocą szpachlowania sprawia się, że jest niewidoczna. Przy zewnętrznych narożnikach zalecane jest wzmocnienie ich taśmą lub instalacją kątowników z aluminium. Zastosowanie wobec nich masy szpachlowej pozwoli ochronić krawędzie okiennej wnęki przed zniszczeniem. Po zwykłej regulacji przeprowadza się montaż okien. W tym procesie istotne są wymiary dachowych okien. Na koniec sprawdza się funkcjonowanie konstrukcji okiennej w różnych pozycjach.

Sterowanie, uszczelnianie i regulacja

Regulacja oknami połaciowymi zależy od danego modelu. Sterowanie może być wobec tego ręczne lub automatyczne. Pierwsza metoda polega na obsługiwaniu okien i osłon wysoko zainstalowanych drążkami. Ich długość wynosi od 120 do 240 cm. Z kolei sterowane automatycznie jest możliwe dzięki specjalnemu napędowi. Jest to wygodna opcja, która pozwala na regulację dzięki pilotowi lub łącznikowi. Tego rodzaju stolarka okienna pozwala na instalację czujników wilgotności czy innych warunków pogodowych.

Uszczelnianie przeprowadza się, aby ochronić konstrukcje okienne przed m.in. wilgocią. Zaniedbanie tego wpływa na obniżenie się właściwości termoizolacyjnych. Wobec tego wymagane jest użycie folii paroizolacyjnej zatrzymującej ciepło. Dobrym rozwiązaniem jest zestawienie folii wokół ramy i pod skosami oraz zastosowanie kołnierza. Paroszczelny kołnierz jest wykonany z folii polietylenowej. Jego zakończenia instaluje się w przygotowanym rowku, który mieści się w ościeżnicy. W specjalistycznych sklepach jest sprzedawany w komplecie z taśmami: butylową i łączącą kołnierz z folią. Niektóre wersje kołnierzy zawierają uzupełnienie w postaci termoizolacji.

Ceny okien dachowych są uwarunkowane właściwościami i są określone przez producentów. Najtańsze modele np. obrotowe z drewna to koszt min. 1000 zł. Koszt bardziej zaawansowanych konstrukcji o wysokim współczynniku ciepła wynosi ok. 6 tys. zł. Natomiast dodatkowy zakup uszczelniającego kołnierza wynosi min. 250 zł.