Rozwój nowych technologii, w tym technologii energooszczędnych oraz tych związanych z budownictwem, daje nam wiele perspektyw. Dom, który tak naprawdę sam się utrzyma i minimalne koszty jego użytkowania to już nie tylko marzenie, ale realna możliwość. A jej urzeczywistnieniem jest dom pasywny. I choć koszt jego budowy jest wyższy niż w przypadku domów tradycyjnych, inwestycja ta szybko się zwraca. Poznaj główne założenia domu pasywnego.

Czym jest dom pasywny?

Niektórzy utożsamiają dom pasywny z domem energooszczędnym i na odwrót, jednak to błąd. Co prawda zarówno w jednym, jak i drugim kluczowymi kwestiami są ekologia oraz ekonomia, ale różnią się one założeniami projektowymi, a także uzyskiwanymi efektami. I tak, dom pasywny to budynek, który praktycznie nie wymaga dostarczania energii grzewczej ze źródeł zewnętrznych, gdyż produkuje ją sam. Aby uzyskać miano pasywnego, dom musi być zaprojektowany tak, żeby roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekraczało 15 kWh/m². Tymczasem w domach energooszczędnych wskaźnik ten wynosi maksymalnie 40 kWh/m², natomiast w standardowych domach jest to, aż 120-150 kWh/m², tak więc różnica jest tutaj ogromna. Kluczem do stworzenia domu pasywnego jest zminimalizowanie strat ciepła. Z kolei na to wpływ ma nie tylko idealnie szczelna izolacja, ale też kształt bryły czy rozmieszczenie pomieszczeń i pozostałych elementów.

Znaczenie okien w domu pasywnym

Szczególną rolę w domu pasywnym odgrywają okna, które są niezwykle ważne zarówno pod względem energii energetycznej, jak i cieplnej. Im więcej światła słonecznego, tym pomieszczenie jest dłużej naturalnie oświetlone oraz ogrzane. Właśnie dlatego duże okna w domu pasywnym stanowią źródło tzw. pasywnych zysków solarnych. Aby maksymalnie wykorzystać światło słoneczne cała część dzienna, czyli m.in. kuchnia, jadalnia i salon umieszczane są od strony południowej. Tam też stosuje się duże przeszklenia, niekiedy zajmujące nawet całą ścianę. W ten sposób przez większość dnia nie musimy korzystać z oświetlenia sztucznego. Z kolei część północna czasami jest całkowicie pozbawiona okien. Projektuje się tam np. pomieszczenia techniczne, które są rzadko używane.

Jakie parametry powinny mieć okna?

Skoro okna są tak ważne w obiektach pasywnych, pojawia się pytanie – jakie będą najlepszym wyborem? W takiej sytuacji warto znaleźć firmę, która na bieżąco dostosowuje swoją ofertę do nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie. Na polskim rynku jedną z takich firm jest B&W Twoja Przyszlość Zaczyna Się Tu. Znajdziemy tam okna dostosowane do domów pasywnych, a więc posiadające specjalistyczne szyby o niskim współczynniku przenikania ciepła oraz wysokiej przepuszczalności promieniowania słonecznego. Specjalnie przystosowana jest również budowa i wypełnienie profili.