Budowa domu, szczególnie na etapie fundamentów, jest niezwykle ważna. Konstrukcja powinna mieć swoje zwieńczenie w postaci dachu. Oprócz postawienia więźby i zamocowaniu właściwego pokrycia ważne są też inne prace blacharsko-dekarskie. Warto poznać dwie podstawowe usługi dekarskie. W ten sposób można zadbać o stabilność zadaszenia. Wykonane przez fachowca dekarza posłuży na lata i ochroni przed gromadzeniem się deszczówki czy śniegu.

Montaż blachodachówki

Do podstawowych usług dekarza należy montaż blachodachówki. Cały proces składa się z następujących etapów:

  1. Przygotowania gruntu. Umieszczenie blachodachówki jest możliwe przy zadaszeniu nachylonym pod kątem 9°, jednak nie jest to regułą. Wszystkie części powinny być przymocowane do rusztowania z drewna, na które składają się tzw. łaty i kontrłaty. Dzięki temu kratownica będzie szczelna, a cała konstrukcja stabilna i odporna na obciążenie. Konieczne jest zastosowanie impregnowanego drewna.  Oprócz rusztowania wymagane jest zainstalowanie tzw. Paroprzepuszczalnej folii. Odpowiada ona za uszczelnienie zadaszenia oraz stosowną cyrkulację powietrza w budynku mieszkalnym. Zabezpieczy także przed przedostaniem się wody z rynien.
  2. Układania arkuszy. Przedtem instaluje się pasy nadrynnowe i haki rynnowe. Działanie rozpoczyna się zwykle od dolnego prawego rogu. Pierwszą blachę przykręca się pod prostym kątem, odpowiednio do krawędzi zadaszenia. Następne powinno się umieszczać w stronę od okapu do kalenicy. Ważne,  aby były odpowiednio dokręcone, a w każdym zagłębieniu znalazł się wkręt.
  3. Instalacji blachodachówki. Mocuje się ją za pomocą narzędzi dekarskich. W szczególności używa się tzw. samowiercących wkrętów. Dzięki uszczelkom blachy właściwie przylegają do podłoża. Do przycinania arkuszy blach posłużą za to ręczne bądź wibracyjne nożyce.

Kolejne kroki to obróbki blacharskie oraz instalacja wentylacji dachu.

Jak wygląda obróbka komina?

Do standardowych usług dekarskich zalicza się obróbka komina. Jest to także uzupełnienie prac dekarskich w obrębie blachodachówki. Z tworzywa, jakim jest blacha, kształtuje się główne części komina, tj. przednią, tylną i dwa boki. Składają się na nie od jednego do dwóch pasów blachy, w zależności od wysokości komina. Powinny być przy tym właściwie zagięte, aby można było uformować odpowiednie kształty. Blachy mogą być z cynku, ołowiu, aluminium lub miedzi. Obróbkę komina przeprowadza się poprzez montaż profili ze stali. Stosuje się też specjalne taśmy aluminiowe lub ołowiane. Taśmy są szczególnie polecane przy ceramicznych lub cementowych dachówkach. Stosuje się także taśmy wykonane z blachy cynkowo-tytanowej. Występują w formie gładkiej lub lekko falowanej. Wymagają jednak użycia uchwytów z metalu. Przy układaniu pokrycia wokół komina należy pozostawić przerwę. Dachówki wtedy nie pękną, a dach będzie mógł normalnie funkcjonować. Przy obróbce komina trzeba pamiętać o właściwej kolejności prac. Najpierw układa się jego dół, następnie boki, a całość kończy ułożenie tyłu. Dlatego też warto zlecić prace specjalistom. Dekarz będzie wiedział, że ważna jest szczególnie obróbka tyłu konstrukcji. Wykona wówczas tzw. dwuspadową obróbkę powyżej 30-40 cm bądź przypominającą formą siodło. Dzięki temu zmniejszy się ryzyko nadmiaru śniegu lub wody. Przed wyborem specjalisty dobrze jest zapoznać się z ofertą i cennikiem usług dekarskich.