Nierzadko podejmujemy decyzję o tym, że chcielibyśmy zmienić coś w wyglądzie naszego domu lub mieszkania. Często nasze plany kończą się na tym, że zamierzamy zmienić kolor ścian naszych czterech kątów. Malowanie zazwyczaj nie stanowi dla nikogo poważniejszych problemów, jednakże przed rozpoczęciem tej czynności powinniśmy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do malowania. Jednym z takich narzędzi jest pędzel. Pędzle malarskie można podzielić biorąc pod uwagę różne kryteria.

Podział pędzli ze względu na rodzaj włosia

Pędzle malarskie mogą występować w rozmaitych rodzajach. Jednym z kryteriów podziału tych narzędzi jest rodzaj włosia. Najczęściej wyróżnia się trzy rodzaje włosia, które używane są przy produkcji pędzli i są to:

      ·         włosie naturalne,

      ·         włosie syntetyczne,

      ·         włosie naturalno-styntetyczne.

Do pędzli malarskich z włosiem naturalnym wykorzystuje się różnorodne materiały. Mogą to być włosie świni, konia, wielbłąda, kozy, kucyka, a nawet wiewiórki i kuny. Pędzle z włosiem naturalnym zaleca się do malowania farbami olejnymi, farbami rozpuszczalnikowymi oraz farbami ftalowymi. Wymienione rodzaje farb nie wpływają na strukturę włosia naturalnego, dzięki czemu użycie pędzla z takim włosiem do tych farb nie będzie wpływało na zmianę ich kształtu i efektywności. Pędzle z włosiem naturalnym nie nadają się jednak do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, ponieważ cechują się one łatwością pochłaniania wody. Pędzle posiadające włosie naturalne cechują się tym, że równomiernie rozprowadzają farbę po powierzchni.

Pędzle z włosiem syntetycznym wytwarza się poliestru i polipropyleny lub nylonu. Ten rodzaj pędzli jest łatwiejszy do utrzymania w czystości od pędzli z włosiem naturalnym. Ich głównym zastosowaniem jest malowanie farbami wodorozcieńczalnymi, ponieważ nie wchłaniają wody. Pędzle te idealnie nadają się do rozprowadzania farby na gładkich powierzchniach.

Ostatni rodzaj pędzli malarskich, czyli te z włosiem naturalno-syntetycznym najczęściej stosuje się do malowania drewna. Dobrze sprawdzają się do malowania farbami olejnymi i wodnymi na bazie wody. Dzięki nim możliwe jest bardzo precyzyjne malowanie powierzchni.

Podział pędzli ze względu na rozmiary i zastosowania

Pędzle malarskie można także podzielić ze względu na inne kryteria, jak np. rozmiary i ich zastosowanie. W takich przypadkach można wyróżnić:

      ·         pędzle płaskie,

      ·         pędzle płaskie kątowe,

      ·         pędzle okrągłe,

      ·         pędzle płaskie grube,

      ·         pędzle specjalistyczne.

Dostępne u sprzedawców pędzle płaskie nazywane są inaczej pędzlami angielskimi.  W firmie Argo można spotkać te produkty o różnej szerokości i gęstości włosia. Wykorzystać je można niemalże do malowania wszystkich powierzchni, jednakże zazwyczaj wykorzystuje się je do malowania drewna i metalu. Kolejnym rodzajem pędzla są pędzle płaskie kątowe. Ze względu na to, że są najlepsze do malowania kaloryferów i piecyków, nazywa się je pędzlami kaloryferowymi. Cechują się długa i zakrzywioną rączką.

Z kolei najmniejszymi rozmiarami cechują się pędzle okrągłe. Ich niewielkie rozmiary umożliwiają precyzyjne malowanie. Stosuje się je przede wszystkim do malowanie ram okiennych i drzwi, a także innych miejsc o niewielkiej szerokości. Ich przeciwieństwo mogą stanowić pędzle płaskie grube, które najczęściej wykorzystuje się do malowanie dużych powierzchni. Na rynku dostępne są modele o szerokości miotły. Wyróżnić można jeszcze pędzle niestandardowe. W tej grupie sklasyfikowane zostały np. pędzle bez rączki i pędzle skośne.