Rolety służą głównie do zabezpieczenia pomieszczenia przed nadmiernym działaniem słońca oraz nagrzewaniem się wnętrz. Jednak w zależności od rodzaju rolety, może ona pełnić również funkcje zabezpieczające. Z pewnością tym wyróżniają się rolety zewnętrzne. Oprócz obiektów mieszkalnych bardzo często stosuje się je np. w sklepach. Jakie są typy rolet zewnętrznych, co je cechuje, a także, jakie korzyści daje ich montaż.

Rolety zewnętrzne – rodzaje

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów rolet zewnętrznych. Pierwszy z nich to rolety natynkowe, które określa się także jako elewacyjne. Ich montaż polega na przytwierdzeniu ich do ściany znajdującej się tuż nad wnęką okienną, aczkolwiek czasem skrzynkę umieszcza się we wnęce. Zewnętrzne rolety natynkowe można zamontować w każdej chwili, dlatego cieszą się one dużą popularnością wśród inwestorów. Nieco negatywny wpływ na wygląd takich rolet może mieć to, że kaseta w całości jest wyeksponowana. Tego typu rolety znajdziemy w ofercie firmy Wróbel z Borzęcina w województwie pomorskim.

Kolejny typ rolet zewnętrznych to modele podtynkowe. Jeżeli chcemy je mieć we własnym domu lub innym budynku, koniecznie musi to zaplanować przed budową obiektu, ponieważ niemożliwe jest zamontowanie ich w późniejszym czasie. Wynika to z tego, że nadproże okienne pod rolety podtynkowe musi być specjalnie wykonane, by uzyskać wnękę. W niej umieszcza się elementy rolety. Tego typu modele są lepsze pod względem estetycznym, ponieważ zabudowana skrzynka nie jest widoczna. Warto też dodać, że rolety zewnętrzne podtynkowe mają pozytywny wpływ na termoizolację oraz izolację dźwiękową obiektu budowlanego.

Dość ciekawym wariantem są też zewnętrzne rolety naokienne, które cechują się tym, że montuje się je na ramie okna. Montaż polega na założeniu kasety na górną część ramy okiennej oraz zamocowaniu prowadnic na ramach bocznych. Z tego typu rolet można skorzystać podczas budowy domu lub w chwili wymiany stolarki okiennej. Producenci i sprzedawcy rolet oferują również inne modele jak np. rolety RKS, czy rolety antywłamaniowe.

Montaż rolet zewnętrznych – jakie są korzyści?

Rolety zewnętrzne pełnią dwie podstawowe funkcji. Pierwsza z nich to zabezpieczanie wnętrz przed nadmiernym nagrzewaniem się oraz działaniem promieni słonecznych, a druga to ochrona okna i wnętrza. Ochrona przed nagrzewaniem pomieszczeń oraz zabezpieczenie okna przed mechanicznymi uszkodzeniami sprawiają, że zewnętrzne rolety są lepsze od wewnętrznych, które chronią jedynie przed działaniem słońca. Warto też dodać, że modele zewnętrzne dobrze radzą sobie zimą, kiedy za oknem są niskie temperatury. Wtedy chronią nas przed chłodem napływającym z zewnątrz. Ze względu na to, iż przez okna ucieka dość dużo ciepła z obiektu, rolety stanowią element termoizolacji.

Na montaż rolet zewnętrznych warto się też zdecydować ze względu na łatwość ich obsługi oraz ciekawe walory estetyczne. Jak zostało wspomniane wcześniej, stanowią one również dobre zabezpieczenie przed uszkodzeniami i włamaniami, nawet gdy nie są to rolety antywłamaniowe.