Dzień Wszystkich Świętych to ważna data w kalendarzu. Czas na refleksje i wspomnienia o zmarłych. W ten dzień zgodnie z tradycją odwiedzamy groby naszych bliskich i aby uczcić ich pamięć, palimy znicze. Oferta dostępna przed cmentarzami i w sklepach jest olbrzymia. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcamy najpopularniejszym rodzajom zniczy oraz ich wadą i zaletą.

Jakie są rodzaje zniczy? 

Wydawałoby się, że nie może być nic prostszego niż zniczy. Jednak okazuje się, że producenci wciąż prześcigają się w nowych bardziej estetyczny i praktycznych rozwiązaniach. 

Do podstawowych rodzajów zniczy zalicza się:

Znicze szklane

Prawdopodobnie najpopularniejsze na rynku. Dzięki swojej wadze mamy pewność, że wiatr nie strąci ich z grobu. W tym przypadku istnieje również możliwość wymiany wkładu, więc jeden zniczy może służyć przez długi czas. Minusem są bez wątpienia plastikowe przykrywki, które się nagrzewają i często spadają podczas przewożenia. 

Znicze szklane można kupić w różnych kształtach i kolorach. Najprostsze, małe modele kosztują kilka złotych. Większe są nieco droższe, natomiast wersje artystyczne (np. znicze ręcznie malowane) osiągają ceny ponad 50 zł. 

Znicze plastikowe 

Podobnie jak znicze szklane występują w różnych kształtach i wielkościach. Ich niewątpliwym plusem jest niewielka waga, która nie sprawia problemów w transporcie. Jednak waga może okazać się minusem podczas wietrznych dni. Wówczas trzeba znicz dodatkowo dociążyć, aby nie spadł z grobu.

Znicze plastikowe są zazwyczaj najtańszym rodzajem zniczy. 

Znicze gliniane

Kiedyś były bardzo popularne, a dziś coraz częściej można spotkać je na cmentarzach. Wyglądają charakterystycznie, ponieważ płomień nie jest niczym osłonięty. Daje to świetne efekty estetyczne, jednak jest nieco niepraktyczne, gdyż wiatr lub deszcz szybko może zgasić ogień. Szczególnie gdy knot nie jest zbyt gruby. 

Dostępne są w różnych kształtach i wielkościach. Niektóre modele mają więcej niż jeden knot. Znicze z gliny nie należą do najtańszych. Za mały znicz trzeba zapłacić ponad 5 złotych. 

Znicze solarne

To najnowocześniejszy rodzaj zniczy. Nie mają żywego płomienia. W trakcie dnia ładują swoje baterie solarne, aby w nocy świecić. Są wytrzymałe. Mogą działać nawet przez kilka lat. Jednak według wielu opinii nie robią one dobrego wrażenia estetycznego. 

Co ciekawe, nie są najdroższe. Najtańsze modele można znaleźć już za ponad 20 złotych. Alternatywą dla zniczy solarnych są znicze diodowe, które działają zazwyczaj przez kilkanaście dni. 

Jakie są rodzaje wkładów?

Kolejny krok to wybór odpowiednich wkładów do zniczy. Tutaj też spotkamy całą masę rodzajów. Do najpopularniejszych należą:

Wkłady parafinowe 

Najpopularniejsze i najtańsze na rynku. Są odporne na warunki atmosferyczne, dzięki czemu palą się relatywnie długo, jednak krócej niż wkłady olejowe

Wkłady olejowe 

Zawierają olej, który wspomaga trwałość płomienia. Dzielą się na płynne i utwardzane. Mogą palić się nawet przez tydzień. Przy czym wkłady olejowe płynne są wkładami wielokrotnego użytku. Sprawdzają nawet w bardzo niskich temperaturach. 

Wkłady ekologiczne 

Składają się z tłuszczu palmowego, dzięki czemu są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Zazwyczaj producenci oznaczają wkłady ekologiczne naklejką „eko”. 

Wkłady naftowe

To coraz popularniejsza opcja, która charakteryzuje się całkiem przyzwoitym czasem spalania. Producenci zapewniają, że wkłady naftowe są odporne na trudne warunki atmosferyczne i nie niszczą pomników. 

Wybór zniczy na 1 listopada jest ważny, ale nie ważniejszy niż pamięć o zmarłych. Nie liczy się, jakiej jakości kupimy znicze, ale to, jak pielęgnujemy pamięć o bliskich.