Sadzenie roślin wymaga stworzenia im odpowiednich warunków do rozwoju. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie specjalnych palet rozsadowych. Są one oferowane w różnych wariantach, dzięki czemu łatwo można je dopasować do konkretnych gatunków oraz charakterystyki samego sadzenia. Jakie są zalety takich palet i w jakich konkretnie rodzajach je obecnie produkuje?

Jak zbudowane są palety rozsadowe?

Poszczególne rośliny sadzi się często w rzędach. Umiejscowienie sadzonek w określonych od siebie odległościach pozwala im na bezproblemowy rozwój. Precyzję przy takiej uprawie zapewniają palety rozsadowe. W zależności od wybranego wariantu mogą one posiadać od kilkunastu do kilkuset otworów. To właśnie w nich umieszczane są sadzonki. Średnica otworu uzależniona jest m.in. od wielkości całej palety rozsadowej. Najczęściej są to wyroby w formatach 30 × 50 mm, 36 × 54 mm oraz 40 × 60 mm. Wspomniane otwory dostępne są natomiast w dwóch kształtach: kwadratowym i okrągłym.

Polistyren wykorzystany do produkcji palet rozsadowych może być barwiony na różne kolory. W przypadku takich wyrobów dobrym pomysłem jest zakup palet czarnych. Taki odcień skupi promienie słoneczne, dzięki czemu rośliny mają jeszcze lepsze warunki do wzrostu. Istotne jest jednak zwiększone ich nawadnianie. Wybór właściwej palety rozsadowej dobrze jest skonsultować ze specjalistami z firmy Lemar. W ofercie tego producenta znajdziemy wiele typów takich palet, które sprawdzą się przy sadzeniu różnych roślin. Jakie z nich można uprawiać z wykorzystaniem charakterystycznych form?

Co dają palety rozsadowe przy uprawie roślin?

Połączenie ze sobą wielu doniczek ma wiele zalet. Sadzenie roślin w paletach rozsadowych to przede wszystkim sposób na wygodne ich przenoszenie. Transport jest w tym wypadku bezpieczny i łatwy. Dodatkowym atutem jest niska cena tego typu palet. Pozwala to na bezproblemowe przygotowanie nawet sporej uprawy. Wielodoniczki dostępne są ponadto w wielu rozmiarach i kształtach. Dopasować można je np. pod kątem głębokości otworów, co okazuje się kluczowe w zapewnieniu roślinom właściwych warunków do rozwoju.

Zastosowanie palet rozsadowych eliminuje problem ze zrastaniem się korzeni. Podłoże nie traci swoich parametrów w połączonych ze sobą niewielkich doniczkach, dostarczając uprawianym roślinom optymalne ilości składników odżywczych. Przy właściwym nawadnianiu kwitnienie następuje znacznie szybciej niż w przypadku konwencjonalnych metod sadzenia. Palety rozsadowe mają zatem wiele atutów, z których warto korzystać i wdrożyć takie wielodoniczki również do swojego ogrodu.