Schody w domu jednorodzinnym muszą być trwałe, bezpieczne, łatwe w utrzymaniu porządku i spójne z wnętrzem. Projektując schody, kierujmy się nie tylko modą, ale przede wszystkim wyglądem i wygodą. Wybierzmy trwały materiał i odpowiednio zaaranżujmy schody w domu. Do wyboru mamy drewno, beton, kamień, żelbet, cegłę, stal i materiały mieszane. W ostatnim czasie ogromnym zainteresowaniem cieszą się schody drewniane na beton i samonośne.

Zalety schodów drewnianych.

Schody możemy wykonać z wielu materiałów. Jednak najcieplejszym i najbardziej przyjaznym, jest drewno. Schody drewniane połączone z metalem i szkłem, zaprojektowane i wykonane przez firmę Schodek, ocieplają wnętrza, nadając im wyjątkowy charakter. Musimy wybrać odpowiedni odcień drewna krajowego lub egzotycznego. Zwróćmy uwagę, żeby schody podkreślały charakter wnętrza domu i były wyeksponowane, ponieważ są centralnym miejscem domu. Schody z drewna są przytulne i przyjemne w dotyku, ale podstawą jest ich trwałość, bo muszą nam służyć długie lata. Drewno ma tę zaletę, że zawsze możemy je odświeżyć, zmieniając kolor, a po pewnym czasie, powrócić do naturalnego wyglądu. Bardzo ważnym atutem jest bezpieczeństwo, więc zamontujmy balustradę i poręcze.

Wybór drewna do produkcji schodów.

Schody możemy wykonać z wielu gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Najważniejszym ich elementem są stopnie, musza być zrobione z twardego surowca. Obecnie stało się popularne drewno krajowe, dąb i jesion, ponieważ jest wytrzymałe, trwałe i nadaje wnętrzu niezwykłego charakteru. Z popularnych gatunków drewna egzotycznego, dostępnych w Polsce jest wiele, m.in. merbau, doussie, iroko, sapeli, teak, wenge lub orzech amerykański. Każdy gatunek surowca jest inny, charakteryzuje się pięknym kolorem, deseniem, kontrastem, więc i wyglądem. Możemy sobie postawić nawet schody luksusowe, jeśli tylko będą odpowiednie do aranżacji domu. Pamiętajmy, że drewno wymaga systematycznej impregnacji, ponieważ ulegnie zniszczeniu.

Schody kręte.

Schody kręte czy jak wolimy, kręcone, znane są od lat. Nadają wnętrzom wyjątkowego charakteru i dlatego są bardzo popularne. Zdają egzamin w domach  o małym metrażu. Schody kręcone kojarzą się z nowoczesnością i doskonale wkomponowują się w tradycyjne aranżacje. Niezwykle istotny jest projekt, a następnie kolor drewna i deseń. Nawet luksusowe schody muszą mieć zabezpieczenie, balustradę. Barierka jest również idealnym dopełnieniem schodów, bo stanowi ich efektowne wykończenie. Balustradę dopasowujemy do rodzaju schodów, stylu i materiału, z jakiego są wykonane. Możemy mieć barierkę drewnianą, szklaną, ze stali kwasowej z wypełnieniem ze szkła lub w połączeniu drewna ze stalą kwasową. Schody wymagają poręczy, przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Możemy zamontować drewniane poręcze stylowe lub klasyczne. Wszystko zależy od upodobań i projektu schodów.

Schody drewniane czy samonośne.

Schody na beton z wykorzystaniem drewna, są nowoczesnym rozwiązaniem. Obicie betonu drewnem nadaje schodom cieplejszego i przytulniejszego charakteru. Schody betonowe uzupełnione drewnem, odpowiednim oświetleniem i efektowną balustradą nadają wyjątkowości wnętrzom. Natomiast schody drewniane samonośne są idealnym rozwiązaniem, kiedy jesteśmy w trakcie stawiania domu i nie wiemy, jak go urządzimy. Możemy je zamontować na etapie prac wykończeniowych jak i po zakończeniu. Przy budowie schodów samonośnych, do wyboru w firmie Schodek mamy kilkanaście stylów konstrukcji, kształtów oraz rodzajów drewna, co pozwala na idealne dopasowanie schodów do charakteru wnętrza. Dzięki swojej budowie i różnorodności stają się zarówno funkcjonalną konstrukcją, jak i efektowną ozdobą. Schody samonośne dzięki swojej wizualnie lekkiej budowie, sprawdzają się w budynkach, w których dysponujemy niewielką powierzchnią.