Różnego rodzaju placówki medyczne to jedne z tych budynków, które pod względem każdego wyposażenia, również wycieraczek, mają specjalne wymagania. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że obiekty użytku publicznego takie jak szpitale czy przychodnie są bardzo oblegane. Co więcej, przebywają tam osoby chore, słabe czy też nie do końca sprawne fizycznie. Dlatego wycieraczki muszą spełniać określone parametry. Jakie? Wyjaśniamy.

Placówki medyczne a zarazki

Większość osób jest świadoma tego, że na rękach, którymi wszystko dotykamy, przenoszona jest większość bakterii i zarazków. Dlatego po przebywaniu w różnych miejscach, gdy wracamy do domu, czy też mamy zamiar jeść – z przyzwyczajenia myjemy ręce. To oczywiście bardzo dobry nawyk, który faktycznie pozwala zadbać o zdrowie i zminimalizować ryzyko zachorowania. Niestety wiele osób zapomina, że bakterie oraz zanieczyszczenia można przenosić także w inny sposób, na przykład na butach. Dlatego też szczególnie w miejscach takich jak placówki medyczne, gdzie sterylność jest niezwykle ważna, konieczne jest zadbanie o porządek już od samego wejścia do budynku. Właśnie w tym pomogą odpowiednie wycieraczki.

Jakie właściwości powinny posiadać wycieraczki do placówek medycznych?

Wycieraczki do placówek medycznych powinny być przede wszystkim skuteczne. Co to oznacza w praktyce? Muszą dokładnie osuszać i oczyszczać z zabrudzeń obuwie, tak by przenosić możliwie jak najmniej zarazków do wnętrza. Oprócz tego bardzo ważne dla bezpieczeństwa jest to, żeby wycieraczki się nie podwijały i nie przesuwały. Trzeba pamiętać, że po placówkach takich jak szpitale czy przychodnia poruszają się osoby starsze, chore i niepełnosprawne. Dodatkowo pacjenci transportowani są na wózkach inwalidzkich oraz łóżkach. Dlatego wysokie lub niestabilne wycieraczki mogłyby spowodować niebezpieczne sytuacje. Nie można też zapomnieć, że ruch w takich placówkach jest bardzo duży, a więc wycieraczki muszą być trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne i niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Rodzaje wycieraczek polecane do placówek medycznych

Odpowiednie wycieraczki do placówek medycznych warto kupować w miejscach, gdzie dostępny jest szeroki i różnorodny asortyment. Takim właśnie miejscem jest firma Unimat, która specjalizuje się w produkcji wycieraczek systemowych i obiektowych. Bardzo częstym wyborem są wycieraczki w postaci kraty ze stali ocynkowanej. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo trwałe, niepodatne na uszkodzenia oraz ma właściwości antypoślizgowe. Dobrze sprawdzą się również wycieraczki aluminiowe zewnętrzne oraz wewnętrzne. Te dzięki konstrukcji wyposażonej w specjalne elementy czyszczące skutecznie zbierają zanieczyszczenia oraz odprowadzają wodę.