Apteka to miejsce, które ma swoją specyfikę, a ta z kolei dyktuje pewne wymogi odnośnie między innymi zachowania szczególnej sterylności i funkcjonalności. Aby sprostać tym wymogom, należy zadbać o właściwe wyposażenie tego typu lokalu, a jednym kluczowych elementów są tu specjalne meble apteczne. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? O tym piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy do jego lektury.

Co powinno cechować meble apteczne?

Przede wszystkim meble apteczne powinny być utrzymane w określonym. Do wyboru mamy tu styl nowoczesny (gdzie meble są wykonane z nowoczesnych tworzyw) lub ewentualnie klasyczny (który charakteryzują m.in. drewniane meble). Drugą rzeczą, która powinna cechować apteczne meble jest solidność i wytrzymałość ze względu na ich intensywną i długotrwałą eksploatację. Ponadto, tak jak wspomnieliśmy już o tym, tego typu meble muszą być także bardzo funkcjonalne i praktyczne.

Z uwagi na wspomnianą dużą eksploatację mebli aptecznych w tym przypadku sprawdzą się tu takie rozwiązania jak np. cichy domyk, wygodne uchwyty czy wysokiej klasy prowadnice, dzięki którym praca farmaceutów będzie przebiegała o wiele bardziej komfortowo (bez niespodziewanych awarii, szarpania za uchwyty czy donośnych odgłosów zamykających się szuflad). Najwyższej jakości meble apteczne, które posiadają te wszystkie cechy, znajdą Państwo w bogatej ofercie firmy STOLTIM S.C. z Gdańska. Firma ta posiada wieloletnie doświadczenie w branży, jak również rzesze zadowolonych klientów.

Wymogi odnośnie mebli aptecznych

Powyższe cechy to jedynie wstęp oficjalnych wymogów dotyczących mebli aptecznych, które zostały ściślej zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 września 2002 roku o wymogach, jakie musi spełniać lokal apteki (Dz. U. nr 171, poz. 1395). Według wytycznych tego Rozporządzenia wśród mebli aptecznych powinny znajdować się: szafy ekspedycyjne (których zamknięcia muszą znaleźć się na wysokości minimum 60 cm od podłogi), stół ekspedycyjny (konieczne ulokowany w miejscu bez dostępu dla osób nieuprawnionych, jak również posiadający wbudowane szuflady przystosowane specjalnie do magazynowania leków i wyrobów medycznych) oraz zamykane szafy magazynowe lub ewentualnie regały (z łatwymi do umycia podestami).

Ponadto, w lokalu aptecznym należy umieścić także lodówki lub szafy chłodnicze (służące do magazynowania produktów leczniczych), lożę recepturową oraz specjalny stół (powierzchnia tych mebli musi być pokryta specjalnym tworzywem odpornym na działanie substancji chemicznych, a także łatwym w utrzymaniu w czystości), jak również sejfy, szafy i kasety na środki odurzające i leki psychotropowe.