Marzy Ci się własny ogródek? A może już go założyłeś, ale nie wiesz, jak zadbać o rośliny przed nadejściem zimy? Świetnie się składa! Z tego artykułu poznasz podstawowe zasady przygotowania ogródka na zimę. Ponadto podpowiemy, w jaki sposób zabezpieczyć rośliny przed przymrozkami i w jakie narzędzia warto się zaopatrzyć, aby prace zostały wykonane szybko i efektywnie!

Pielęgnacja ogródka jesienią – w jakie narzędzia się zaopatrzyć?

Jedną z prac, jaką należy wykonać jesienią, jest przycięcie żywopłotu i innych krzewów w znajdujących się w ogrodzie. Do tego zadania idealnie sprawdzą się profesjonalne nożyce. Z kolei z pomocą pilarki potniesz gałęzie, które później będą świetnym materiałem na opał. Wyróżnia się:

  • pilarki spalinowe,

  • pilarki akumulatorowe,

  • pilarki elektryczne.

Renomowanymi producentami tych urządzeń są firmy Echo, Shindaiwa, Stiga, Oleo-Mac, Al-ko - znajdziesz je w ofercie firmy Taxus prowadzonej przez Stanisława Piotrowskiego.

Ponadto prace porządkowe wykonywane w ogródku wymagają zastosowania grabi i sekatorów. Grabie muszą być lekkie, aby zapewnić maksymalny komfort pracy, a szerokość głowicy powinna mieścić się w zakresie od 40 do 60 centymetrów.

Nawożenie roślin jesienią

Jesienne nawożenie sprawi, że Twoje rośliny przetrwają okres zimowy, a wiosną zachwycą swoim bujnym i obfitym wzrostem. Pamiętaj, że we wrześniu stosuje się nawozy mineralne, a w październiku i listopadzie zaleca się zastosować obornik. Oczywiście w większości sklepów ogrodniczych znajdziesz nawozy wiosenne i jesienne. Preparaty do stosowania jesienią zawierają wysokie stężenie fosforu i potasu (są to składniki pozwalające przetrwać okres zimowy), a niewielkie ilości azotu, który jest szkodliwy w tym okresie ze względu na wspomaganie wzrostu rośliny i zwiększenie jej wrażliwości na mrozy. Jeżeli gleba w Twoim ogródku jest kwaśna, warto także zainwestować w nawóz wapniowy, dzięki któremu zmieni się jej odczyn.

Pozostałe prace ogrodowe w okresie jesiennym to koszenie trawnika; obwiązanie rozłożystych krzewów, co zapobiegnie ich łamaniu pod ciężarem zalegającego śniegu oraz usuwanie opadłych i suchych liści.

Wrażliwe gatunki roślin przed nadejściem ujemnych temperatur należy okryć. Do tego celu wykorzystuje się specjalne, przepuszczające włókniny lub słomiane maty. Tak zabezpieczone rośliny nie utracą wody, a mrozy nie wpłyną negatywnie na ich wygląd i kondycję.